Sivas il merkezi ve ilçelerinde güneş enerjisinden elektrik enerjisi üretiminin ekonomik fizibilitesi
Economic feasibilitiy of electrical energy generation from solar energy in Sivas province center and district
  1. Tez No: 563136
  2. Yazar: FATİH YAVUZ ÖZYİĞİT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VEKİL SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Bilimleri ve Teknoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu çalışmada, geçmişten günümüze kullanılan enerji türleri, fosil yakıt rezervlerinin kalan ömürleri ve verdiği zararlar, dünyada ve Türkiye' de yenilenebilir enerji kaynaklarından elde edilen elektrik üretim oranları araştırılmıştır. Ayrıca, güneş radyasyonu, fotovoltaik modüllerin gelişimi, yapısı ve çalışma prensipleri, fotovoltaik sistem tipleri ve sistem bileşenleri de detaylı bir şekilde anlatılmıştır. Sivas Merkez, Divriği, Gürün, Yıldızeli ve Zara ilçelerinde şebekeye bağlı, monokristal ve polikristal panellerden oluşan iki farklı tür güneş enerjisi santralinin ekonomik fizibilite çalışması gerçekleştirilmiştir. Monokristal paneller kullanılarak oluşturulan güneş enerjisi santralleri için kurulu güç 10 MW, polikristal paneller kullanılarak oluşturulan güneş enerjisi santralleri için kurulu güç 9,999 MW olarak belirlenmiştir. Ayrıca Sivas ilinin tüm ilçelerinde, yıllık üretilebilecek elektrik miktarları incelenmiştir. Gerekli hesaplamalar için PVsyst programı kullanılmıştır. Sonuç olarak, monokristal panellerin polikristal panellere göre daha verimli olduğu, ilk yatırım maliyetlerinin daha pahalı ve geri dönüş sürelerinin daha uzun olduğu tespit edilmiştir. Zara ilçesinde yapılan çalışmalarda ilk sekiz yıl boyunca kredi ve işletme giderleri ödenmemekte, geri kalan ilçelerde ise ödenmektedir. Ayrıca yıllık en fazla elektrik üretimi Gürün ilçesinde, yıllık en az elektrik üretimi ise Koyulhisar ilçesinde gerçekleşmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the types of energy used from past to present, the remaining lifetimes and losses of fossil fuel reserves, electricity generation rates obtained from renewable energy sources in the world and in Turkey were investigated. In addition, solar radiation, the development, structure and operating principles of photovoltaic modules, types of photovoltaic systems and system components were described in detail. In Sivas, Divriği, Gürün, Yıldızeli and Zara districts, the economic feasibility study of two different types of solar power plants consisting of monocrystalline and polycrystalline panels connected to the grid was carried out. The installed capacity of solar power plants using monocrystalline panels is 10 MW and the installed capacity of solar power plants using polycrystalline panels is 9,999 MW. In addition, the annual electricity generation in all districts of Sivas was examined. PVsyst program was used for required calculations. As a result, it is found that monocrystalline panels are more efficient than polycrystalline panels, initial investment costs are more expensive and return time is longer. In Zara, credit and operating expenses are not paid during the first eight years, while in the rest of the districts they are paid. In addition, the maximum annual electricity generation is realized in Gürün district and the minimum annual electricity generation is realized in Koyulhisar district.