Adonis microcarpa dc'da embriyolojik çalışmalar
- Tez No: 56316
- Danışmanlar: PROF.DR. MERAL ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
ÖZET Bu araştırma Adonis microcarpa'da tohum taslağı gelişimi, megasporogenez, megagametogenez ve endosperma gelişimi çalışmalarını kapsamaktadır. Adonis microcarpa'da her karpel bir verimli tohum taslağı içerir. Bunlar sirsinotrop, bitegmik ve krassinusellat tiptedir. Bazı karpellerde verimli tohum taslağına ilave olarak sayıları 1-4 arasında değişen verimsiz tohum taslakları da gözlendi. Verimsiz tohum taslakları integümentle sarılı değillerdir. Nusellus dokusunda megaspor ana hücresinin farklılaştığı ve l.mayoz bölünmenin bazı evrelerini geçirdiği gözlendi fakat embriyo kesesi gelişimi evrelerine rastlanmadı ve ileri gelişim evrelerinde verimsiz tohum taslaklarının köreldiği belirlendi. Verimli tohum taslaklarında arkespor hücresi tektir ve megaspor ana hücresi olarak farklılaşır. I.Mayoz bölünme sonunda 2 diat hücresi oluşur. Mikropil tarafındaki diat hücresi körelir ve kalaza tarafındaki mayoz bölünmeyi tamamlayarak iki megaspor meydana gelir. İki megasporun ardışık iki mitoz bölünme geçirmesiyle 8 nukleuslu embriyo kesesi gelişir. Bitkide embriyo kesesi gelişiminin bisporik, Allium tipinde olduğu saptandı. Olgun embriyo kesesinde yumurta ve 2 sinergit mikropilde, 3 antipot hücresi kalazada, 2 polar nukleus merkezde yer alır. Antipot hücreleri döllenmeden hemen sonra kaybolurlar. Polar nukleuslar birleşerek sekonder nukleusu oluştururlar. Sperm nukleusunun sekonder nukleusu döllemesiyle primer endosperma nukleusu oluşur. Endosperma gelişimi serbest nukleuslu tiptedir. Bu evrede nukleus bölünmeleri sinkroniktir. Gelişimin ileri evrelerinde endosperma hücreli hale geçer. Bu evrede bölünmeler artık sinkronik değildir. 42
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the development of ovule, megasprogenesis, megagametogenesis and development of endosperm in Adonis microcarpa DC. were investigated. In A. microcarpa, each carpel has a single fertile ovule which are circinotropous, bitegmic and kraccinucellate. In addition to the fertile ovule, some carpels have 1 to 4 sterile ovules which are ategmic. In the sterile ovules, megaspore mother cell diffrentiates and undergoes meiosis l. In the fertile ovules, a single archesporial cell differentiates and it directly functions as the megaspore mother cell. The megaspore mother cell undergoes meiosis I and give rise to two dyad cells. The micropylar dyad cell degenerates. The second meiotic division in the chalazal dyad cell results in a 2 nucleate embryo sac. Then, four and eight nucleate embryo sac are formed as a result of two mitotic divisions. In the fertile ovules, the development of the female gametophyte conforms to the bisporic, Allium type. In mature embryo sac, an egg cell and synergids are at the micropylar pole, three antipodal cells are at the chalazal pole of the embryo sac. The antipodal cells degenerate soon after fertilization. Two polar nucleus are at the center of the embryo sac. They fuse and form secondary nukleus. Sperm nucleus fertilizes the secondary nucleus to form primary endosperm nucleus. Development of endosperm is of nuclear type. Divisions in the nuclear endosperm nuclei are synchronous. In further stages of the development; the endosperm becomes cellular. The divisions of the cellular endosperm nuclei aren't synchronous. 43