Implementation a hierarchial production planning system in a ceram tiles manufacturing company
  1. Tez No: 56318
  2. Yazar: BEHZAT HAKAN ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. LİNET ÖZDAMAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
ÖZET Bu çalışmada bir hiyerarşik planlama sistemi yöntemsel çerçevesi olarak ele alınabilecek bir karar destek sisteminin Eczacıbaşı Karo Seramik firmasında uygulaması sunulmaktadır. Sözkonusu yöntemle kompleks ve yapısal planlama algoritmaları üretim planlamacısı tarafından kolaylıkla hayata geçirilebilmektedir. Önerilen yöntem üretim planlama süreçlerinde yaygın olarak kullanılan malzeme ihtiyaç planlaması (MİP) tekniğinden daha gelişkin bir düzeyi ifade etmektedir. MİP'nin temel fonksiyonlarını içermekle beraber daha taktiksel bir planlama düzeyini karşılık gelmektedir. Hem bütünsel hem de operasyonel düzeyde planlamayı olanaklı kılmaktadır. Çalışmanın sağladığı temel kazanımlar veri kullanımında kolaylık ve farklı planlama düzeyleri arasında etkileşimin sağlanması olarak sıralanabilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT I propose the application of a Decision Support System (DSS) framework for the Hierarchical Production Planning (HPP) System of the Eczacıbaşı Karo Seramik which enables the production planner to utilize a complex and structured planning algorithm with no difficulty. The suggested framework represents a higher level planning tool than MRP. It represents a tactical planning level, as well integrated by MRP. The proposed framework enables production planning at both aggregate and operational levels of decision making. The key features achieved by the study are easy data manipulation and interactive nature between different levels of planning. IV