Sübstitüe benzodioksin çevreli yeni ftalosiyaninlerin sentezi karakterizasyonu ve elektrokimyasal davranışlarının incelenmesi
Synthesis, characterisation and investigation of electrochemistry behaviour of benzodioxin environment novel phthalocyanines
- Tez No: 563200
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL DEĞİRMENCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
(3) no'lu sübstitue dinitril bileşiği 4-((2,3-dihidroksibenzo[b][1,4]dioksin-2-il)metoksi)ftalonitril kuru THF ortamında ve baz olarak %60'lık NaH kullanılarak sentezlendi. Metalsiz (4) ftalosiyanin molekülü,sübstitue dinitril türevi ile azot gazı altında ve DBU varlığında sentezlenmiştir. Metalli (5) ve (6) ftalosiyanin bileşikleri ise, azot gazı altında metal tuzu Zn(CH3COO)2 , MnCl2 ve üre kombinasyonunda çözücüsüz ortamda ısıtılmasıyla elde edilmiştir.Elde edilen bileşiklerin yapıları IR, 1H-NMR, 13C-NMR, UV-Vis ve MS spektral verileri ile aydınlatılmıştır.Sentezlenen bileşiklerin elektrokimyasal özellikleri kapsamlı bir şekilde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
. The substituted dinitrile compound (3) 4 - ((2,3-dihydroxybenzo [b] [1,4] dioxin-2-yl) methoxy) phthalonitrile was synthesized in dry THF medium and 60% NaH as the base. The metal-free phthalocyanine molecule (4) was synthesized in the presence of DBU, under the nitrogen gas, with a substituted dinitrile derivative (3). Metallic phthalocyanine compounds (5) and (6) were obtained by heating, under nitrogen gas, with Zn (CH3COO)2, MnCl2 the metal salts and urea in a solvent-free condition. The structures of the obtained compounds were characterized by IR, 1H-NMR, 13C-NMR, UV-Vis and MS spectral data. The electrochemical properties of the synthesized compounds (4-6) have been studied extensively.