Determination of osseointegration properties of magnesium doped TiN coatings in vivo
Magnezyum katkılı TiN kaplamaların in vivo koşullarda osteoentegrasyon özelliklerinin belirlenmesi
  1. Tez No: 563201
  2. Yazar: KENDA SABOUNI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GAMZE KÖSE, DR. ÖĞR. ÜYESİ SAKİP ÖNDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Kemik implantanları son yıllarda travmatik kemik hasarları için oldukça önemli bir araştırma konusu olmuştur. Başarılı bir implantasyon, iyi osseointegrasyon ve kemik-implant ara yüz bağlanma gücüne bağlıdır. Titanyum ve alaşımları ile geliştirilmiş implantlar, diğer metal implantlara göre daha iyi bir osseointegrasyon sağlayarak önemli bir çalışma alanı oluşturmuştur. Bu araştırmadaki amaç, titaniyum nitrit plakalarını ve vidalarını magnezyum ile kaplayarak, bunların osseointegrasyon kapasitesini arttırmaktır. In vivo deneyler, 16 erkek tavşanın uyluk kemiği üzerinde yapılmıştır. Hayvanların uyluk kemiğinde bir kırık meydana getirilmiş ve sonrasında TiN ve (Ti, Mg) N ince film kaplı plakaları kemiğe implant yapılmıştır. Altı haftalık gözlem sonucunda, iki implant grubu arasındaki rejenerason farklılıkları gözlenmiştir. İmplantasyondan altı hafta sonra, kemik örnekleri dissekte edilerek; mikro tomografi analizi, X-ışını ile görüntüleme, histolojik analiz, taramalı elektron mikroskobu (SEM) ve von Kossa boyama tekniği ile kemiğin de novo oluşumu ve implant yüzeyindeki kemik cevapları incelenmiştir. Mikro CT-görüntüleri ve histolojik analiz sonuçları, TiN ve (Ti, Mg) N kaplı plakalarının kallus oluşumunu kırık hattı çevresinde tetiklediğini göstermiştir. Bu sonuçlar çerçevesinde, (Ti, Mg) N kaplı implantlar sadece kemik oluşumu değil aynı zamanda kemik rejenerasyonunu da sağlamıştır. Ayrıca, SEM ve von Kossa boyama değerlendirmeleri, Mg kaplı yüzeylerin yoğun osteoblast oluşumunu ve kemik mineralizasyonunu arttırdığını göstermiştir. EDS analizi plakların elemental tanımlamasını ortaya çıkarmış ve hıdroksıapatıtın yalnızca (Ti, Mg) N kaplı plakalarda oluştuğu gözlemlenmiştir. Bu sonuçlar, Mg ilaveli yüzeylerin osseointegrasyonu ve iyileşme sürecini hızlandırdığını göstermiştir. Sonuç olarak, daha iyi bir kemik rejenerasyonu, kaplamalara magnezyum eklenmesi ile sağlanmıştır ve bu da (Ti, Mg) N kaplı implantlarının ileride klinik uygulamalarda sert doku kemik implantasyonlarında kullanılabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Bone implantations have been a mandatory investigative subject in cases with traumatic bone defects within the recent years. A successful implantation relies on well osseointegration and implant interface strength. Titanium implants with its alloys have been a decisive area to challenge other metallic implants for gaining an improved osseointegration. In this study, the aim is to provide a better osseointegration capabilities through the addition of the magnesium doped titanium nitride coatings onto Ti6Al4V based plates and screws. In vivo experiments were held on the femur of 16 male rabbits. A fracture was made on the femur of the animals, and then TiN and (Ti, Mg) N thin film coated plates were implanted for six weeks to observe the regeneration differences between the two implant groups. After six weeks of implantation, bone samples were dissected and evaluated with Micro CT-Scan analysis, X-ray imaging, histological analysis, scanning electron microscopy (SEM), and von Kossa staining, in order to examine the de novo bone formation around fracture site and bone responses to the implant's surfaces. Micro CT-images and histological analysis results indicated that both TiN and (Ti, Mg) N coated plates enhanced callus formation around the fracture line. Thus, (Ti, Mg) N implants led not only to bone formation but also complete regeneration of the bone. Moreover, SEM and von Kossa stain evaluations showed that Mg coated surfaces influenced intensive osteoblast formation and mineralization of bones. EDS analysis revealed the elemental characterization of the plates and it was observed that hydroxyapatite was formed only on (Ti, Mg) N coated plates. This ensures that the addition of Mg significantly increased the osseointegration rates with accelerated healing process. In conclusion, higher remodeling process was obtained from the addition of magnesium into the coatings, which clarifies that (Ti, Mg) N thin film coated implants can be used in further clinical applications as a hard tissue implant for bone.