Afit ve endosimbiyotik bakteri buchnera arasındaki ilişkiyeazot kaynağının etkisi
Effect of nitrogen source on relationship between aphid andendosymbiotic bacterium buchnera
  1. Tez No: 563224
  2. Yazar: GÜLAY OLCABEY ERGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Biotechnology, Microbiology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada Acyrthosiphon pisum' un endosimbiyontu Buchnera aphidicola' nın varlığının belirlenmesi, antibiyotiğin (Klortetrasiklin) endosimbiyonta etkisi ve farklı azot kaynaklarının afite ve konak bitkiye etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Antibiyotik uygulanan ve uygulanmayan konak bitkide, Vicia faba, kültüre alınan A. pisum örneklerinde endosimbiyont varlığı PZR ile belirlenmiştir. Kısa süreli antibiyotik uygulamanın endosimbiyontu elemine edemediği PZR ile gösterilmiştir. Farklı solüsyonların uygulanması sonucunda afitlerde morfolojik karaktere özgü etki olduğu belirlenmiştir. Sodyum nitrat uygulamasının anten uzunluğu, amonyum nitrat ile antibiyotik uygulamasının sifunkuli üzerinde etkili olduğu görülmüştür. Uygulanan solüsyonların afitlerde stres koşullarında görülen bilateral gelişim bozukluğunu ve kanatlı birey sayısını artırdığı belirlenmiştir. Kullanılan solüsyonların bitkideki etkileri protein, prolin, fotosentetik pigment, fenolik bileşik ve antioksidan enzim aktivite tayinleriyle belirlenmiştir. Tüm uygulama gruplarında kontrol grubuna göre toplam protein konsantrasyonlarının azaldığı, prolin konsantrasyonlarının arttığı belirlenmiştir. Bitkinin bu ilişkideki rolünün dahil edildiği ilk çalışma ile farklı azot kaynaklarının bitkide strese neden olabileceği gösterilmiştir. Bu nedenle özellikle afitlerle mücadeleyi etkin kılabilmek için bu ilişki daha detaylı çalışılmalıdır
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the presence of endosymbiont of Acyrthosiphon pisum, Buchnera aphidicola, effect of antibiotic (Chlortetracycline) on endosymbiont and impacts of different nitrogen sources on aphid and host plant. Presence of endosymbiont was determined by PCR in both cultured A. pisum samples on the host plant with and without antibiotics, Vicia faba. It has been shown by PCR that short-term antibiotic application cannot eliminate endosymbiont. It was determined that application of different solutions had character-specific morphological effect in aphids. Sodium nitrate application influenced anten length and antibiotic with ammonium nitrate application affected siphunculi length. It was observed that applied solutions increased bilateral developmental noise and number of winged individuals under stress in aphids. Effects of solutions on plant were detected by protein, proline, photosynthetic pigment, phenolic compound and antioxidant enzyme activity. It was shown that total protein concentrations decreased while proline concentrations increased in all application groups compared to control. The first study that included the role of the plant in this relationship showed that different nitrogen sources might cause stress in the plant. Therefore, this relationship should be studied in more detail in order to make efficient control against aphids.