Kamulaştırma davalarında ve taşınmaz bedel tespit komisyonlarında harita mühendisi ihtiyacının incelenmesi
In expropriation cases and valuation commissions examination of the need for survey engineers
- Tez No: 563226
- Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Taşınmaz değerleme, taşınmaz ve üzerinde bulunan hakların değerlemenin yapıldığı gün şartlarına göre değerinin objektif ve tarafsız olarak değer tahmini çalışmasıdır. Günümüzde taşınmaz değerlemesinde mevzuat ve idari yapılanmadan dolayı taşınmaz değeri objektif olarak tespit edilememekte ve sürüce bağlı olarak kamulaştırma, vergilendirme, özelleştirme, arsa ve arazi düzenlemeleri gibi uygulamalarda pek çok sorun yaşanmakta olup, uygulamalara bağlı olarak bedel tespit aşamasında uzlaşmaya varılamaması halinde taşınmazın gerçek değeri için adli mercilere başvurulmaktadır. Her ne kadar kanun kapsamında kamulaştırma davalarının bedel tespit komisyonlarında mühendis, mimar ve şehir planlama meslek disiplinleri görevlendiriliyor olsa bile harita ve harita temel bilgilerini gerektiren, alanında bilgi ve tecrübe isteyen durumların mevcudiyeti sebebi ile bedel tespitinde karar verme aşamasında bilirkişilerce yanlış kararlar verilmesine neden olmaktadır. Bu tez çalışmasında, bedel tespiti amaçlı yararlanılan yasalar ve kamu yararı kararı adına kamulaştırma yapan kurumlar incelenerek yeni bir anayasaya ve Yargıtay içtihat metinleri kapsamında incelenen kamulaştırma davalarının bozulma kapsamı altında bedel tespiti çalışmalarında konusu gereği Harita Mühendislerinin bedel tespit komisyonlarında olması gereği önemi ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Real estate, study is realpropertyandtheday of thevaluation of therights on theterms as thevalue of theobjectiveandunbiasedestimation. Today, the real estate valuation uses the legislation and administrative structure cannot be identified objectively and the value of the immovable property because of lot of depending on as expropriation, taxation, privatization, land and land regulations many problems in applications such as are experiencing, failure to compromise the price depending on the applications received for the actual value in detecting stage judicial authorities is referenced to.Although the price of the case the expropriation under the Law Commission identified the engineer, architect and urban planning profession disciplines recruited even require basic information, area map, and map information and wanting to experience state in the determination of the price for the availability of expert decision-making stage of wrong decisions. This thesis study, determination of the price for the purposes of the expropriation in the public interest on behalf of laws and cited the decision of the institutions engaged in a new Constitution and the Supreme Court case law by examining the scope of the text has been examined under the scope of price deterioration of expropriation in accordance with the subject in the work of the Identification Commission identified the importance of the need to be in the price Survey Engineers.