Learning organization and research on Turkish engineering learning opportunities
  1. Tez No: 56326
  2. Yazar: METE SİNAN AKGÜN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÜLKÜ UZUNÇARŞILI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET Değişimin sürekli artması ve organizasyonların devam edebilmek ve gelişebilmek için dönüşüme gereksinim duymaları nedeniyle, öğrenme ve öğrenen organizasyonlar önemli kavramlar haline gelmektedir. Yeni bir kavram olması nedeniyle, öğrenen organizasyon henüz yeterince açık tanımlanabilmiş değildir. Öğrenen organizasyon üzerine çalışmalar yeterli düzeye erişmemiştir. Bu çalışma, öğrenen organisasyonlar üzerine yapılacak daha sonraki çalışmalara katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Araştırmanın birinci ve ikinci bölümleri, öğrenen organizasyon konusunda literatür taramasına ayrılmıştır. Birinci bölümde, öğrenmenin tanımı tartışılmış ve öğrenme üzerine geliştirilen teoriler ve öğrenme türleri ele alınmıştır. İkinci bölümde, öğrenen organizasyon kavramı tartışılmış, çeşitli yaklaşımlarve önerilen modeller tartışılmıştır. Üçüncü bölümde, Türk mühendislerinin öğrenme fırsatlarından yararlanma düzeyini değerlendiren araştırma yer almaktadır. Özel sektör kuruluşlarında çalışan Türk mühendislerinde bir öğrenme anketi uygulanarak, mühendislerin deneyimlerden öğrenme ve öğrenme fırsatlarından yararlanma konusundaki bilgi, beceri ve istekleri ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Because of rapidly changing nature of the world and necessity of transformation for organisational survival and growth, learning and learning organisation are becoming important concepts for organisations. Since learning organisation is a new concept, it has not been clearly defined, yet. Researches on learning organisation have not reached to a maturity level, in this research, it is aimed to contribute to the further studies on learning organisation. In the first and second parts of these research, it is aimed to review the literature on learning organisation and to contribute to further studies on this subject. In the first part of the research, definition of learning is discussed, theories and types of learning are explained. In the second part, definition of learning organisation and processes in a learning organisation are discussed and several approaches and models proposed are given. In the third part of the research, a survey is conducted to evaluate Turkish engineers' ability and attitudes to take learning opportunities. A learning diagnostic questionnaire is used to assess Turkish engineers in private sector. Differences among sectors and among age groups are evaluated in terms of Turkish engineers' ability and knowledge to learn from experience, emotional make-up to take learning opportunities and their working environment that support learning from experience.