Kur'an-ı Kerim'deki âsi kavimlerin helak oluş sebepleri ve ortak yönleri
The common termination reasons of the rebllious communities in Quran
- Tez No: 211850
- Danışmanlar: PROF. DR. M. ZEKİ DUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Yüce Allah insanlara dogru yolu göstermek için peygamberleri aracılıgıyla vahiyler göndermistir. nsanlara vahyin gönderilmesinin birtakım nedenleri vardır. Bunların basında kuskusuz, insanın Allah'ı tanıyıp, O'nun emirlerine uyması gelmektedir. Bunun içinde Allah ile insanlar arasında iletisimin saglanması gerekmektedir.Allah, kendisiyle diger insanlar arasındaki bu iletisimi, Kendisinin insanlar arasından seçtigi kisiler aracılıgıyla yapmıstır. ste, seçilen bu özel kisiler Allah'ın peygamberleri olup O'nun buyruklarını diger insanlara bildirmekle yükümlüdürler. Yüce Allah her peygamberi, kendi kavmine elçi olarak göndermistir. Bunun en önemli nedenlerinden biri, aralarında iletisimin kolayca saglanmasıdır. Çünkü aralarında dil ve kültür birligi vardır. Ayrıca her kavim, kendilerine gönderilen elçinin sahsiyetini yakinen bilmektedir. Buna ragmen onlar, kendilerine gönderilen peygamberleri yalanlamıslar, onların peygamberligini kabule yanasmamıslardır. Bunun birçok nedenleri vardır: Bunların basında kavimlerin ileri gelenlerinin peygamberligin kendi hakları oldugunu iddia etmeleridir. Çünkü kendileri zengin ve varlıklı oldukları için buna daha çok layıktırlar. Bu anlayıs ise onları kıskançlıga sevketmistir. Yine kavimlerin ileri gelenleri, kurmus oldukları otoritenin sarsılmasından korkmuslardır.Böylece halk üzerindeki egemenliklerinin kaybolacagını sanmıslardır. Bu ve benzeri sebeblerden dolayı peygamberlere itaat etmemislerdir. Allah da kendilerine vermis oldugu nimeti ellerinden almıstır. Kur'an'da geçen kıssaları inceledigimizde bunlar arasında birçok yönden benzerlikler oldugunu görürüz. Kur'an bize bu kıssaları okuyarak, onların basına gelen felaketlerden ibret almamızı tahkiyeye yoluyla anlatır. Bu kıssaların amacı insanlara dogru yolu gösterip dünyada ve ahirette ebedi saadete eristirmektir. ?Peygamberlerin haberlerinden, senin kalbini saglamlastıracak her seyi sana anlatıyoruz;bunda da sana hak ve inananlara bir ögüt ve ibret gelmistir.?(HUD,11/120) Bu ayet,tarih boyunca insanlıgın yasadıgı ortak kadere ve bu kaderi olusturan ve sekillendiren sebeplere dikkat çekmektedir. Hz. Peygamber ve diger peygamberlerin mesajlarını teblig ederken karsılastıkları problemlerin aynı oldugunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Allah sent people apocalypses to shove the right way via prophets. There are some reasons For sending apocalypses. One ofthrm is, of course, to know and understand Allah and obey the rules. For this communication between humanity and Allah must be established. Allah made this communication by the person chosen from inside of the population. We call as ?prophet? to these chosen people and they have to announce Allah?s rules to whole community. Allah sent every prophet as envoy to his own community. The most important reason this is to establish the communication easilye. Because they have some culture and language and also every commonity knows better their own envoy?s behaviour. Inspite of these they didn?t belicve their prophets and not accept their prophetency. There are some reasons for this unbelief. One of them is elite people of community always thing that they must be prophet. Because they are rich and deserve rhis duty. This belief made them jealous. Also they fear that their outhority might be terminate. Thus they think their dominance on community might be diseppear. Like these rasons they didn?t obey the prophets so Allah took all the boons given them. If we examine the stories in Quran we see lots of alikeness. As Quran telling us these events tries for us to take lessons from the stories. The aim of these stories is to show the right way in world life and give us a happy life during the endless time of afterlife, ? We tell you everything go make strong your heart via the news of prophets, there is an atminition and lesson for the believers in this and right fot you.? (Hud, 11/120) This command of Quran points out common destiny of humanity through the history. Ans also shows our prophet St. Muhammed and other prophets had all same problems while announcing their messages.