Türkiye'de mali yerelleşme ve kamu harcamaları kompozisyonu ilişkisi
The relationship between decentralization and public expenditure composition in Turkey
  1. Tez No: 563278
  2. Yazar: HAKAN HAKTAN ARIÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALE AKBULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Mali yerelleşme kavramı 1960'lı yıllarda literatüre girmiştir. 1980'li yıllarda özellikle gelişmekte olan ülkelerde oldukça popüler olmuştur. Türkiye de bu akımdan etkilenerek mali yerelleşme adımları atmıştır. Literatür incelendiğinde mali yerelleşmenin; enflasyon, büyüme ve kalkınma gibi makroekonomik değişkenlerle ilişkisini araştıran çalışmaların çoğunlukta olduğu; kamu harcama kompozisyonuna etkisini inceleyen çalışmaların ise az sayıda olduğu gözlemlenmektedir. Bu çalışmanın amacı özellikle Türkiye için mali yerelleşme ve kamu harcama kompozisyonu ilişkisini araştıran çalışmaların azlığı nedeniyle oluşan boşluğun doldurulmasına katkı vermek ve mali yerelleşme uygulamaları neticesinde kamu harcama kompozisyonunda ne gibi değişiklikler meydana geldiğini ortaya çıkarmaktır. Bu amaçla Türkiye'de 2007Q1-2018Q3 dönemi üçer aylık verileri ile ekonometrik model kurularak sınır testi yöntemiyle bir zaman serisi analizi yapılmıştır. Yapılan analiz sonucunda Türkiye'de mali yerelleşme arttıkça cari harcamaların arttığı sonucuna ulaşılmıştır. Mali yerelleşme ile transfer harcamaları negatif ilişkili bulunurken, yatırım harcamaları ile istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of fiscal decentralization entered the literature in the 1960s. It became very popular in 1980s especially in developing countries. Turkey also took steps affected by this current fiscal decentralization. If the literature is researched, it is seen that while studies investigating the relationship between fiscal decentralization and macroeconomic variables such as inflation, growth and development are in the majority, the number of studies examining the effects of the fiscal decentralization on the composition of public expenditure is limited. The aim of this study is to contribute to fill the gap due to the scarcity of studies investigating the relationship between fiscal decentralization and public expenditure composition for Turkey and to reveal the effects on the composition of public expenditure arising from fiscal decentralization practices. For this purpose, a time series analysis is made depending on quarterly data of 2007Q1-2018Q3 period in Turkey with a bounds test methodology. Results showed that current spending increases with the increase in fiscal decentralization in Turkey. While the relationship between fiscal decentralization and transfer expenditures is negative, no statistically significant relationship has been found for investment expenditures.