Matematik eğitiminde sınav ve değerlendirme
- Tez No: 56334
- Danışmanlar: PROF.DR. ŞERMİN ATACIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
ÖZET Her ders kendine özgü özellikler taşıdığından bu derslere ait öğrenci performanslarının ölçülmesi işi de dersten derse farklılıklar gösterebilir. Bu çalışmada öncelikle genel anlamda sınav ve değerlendirmenin nasıl yapılması gerektiği daha sonra da matematik dersi için sınav hazırlama ve değerlendirme konusu işlenmekte ve bu konuda yapılmış çalışmalara yer verilmektedir. Matematik dersi için sınav ve değerlendirme konusundaki kriterlerin ortaöğretimde görev yapmakta olan matematik öğretmenleri tarafından ne ölçüde bilindiğinin de belirlenmesi amacıyla bir anket çalışması uygulanmış ve bu konuda olumlu sonuçlar elde edilmiştir. Ancak anketin uygulandığı örneklem grubu yeterince büyük olmadığından bir genelleme yapmak mümkün olmamıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Since each subject has its own special features there may be differences in measuring the students' performance in different subjects. In this study we discuss first preparation of examinations and evaluation of these examinations' generally then in mathematics. We also took a poll to get information about how much the secondary school mathematics teachers are aware of the criteria of preparation and evaluation of mathematics examinations. As a result of this research the secondary school mathematics teachers seem to be quite good in preparation and evaluation of mathematics examinations. Since the sample group for poll is not big enough, it is not possible to generalize the result of the poll. VI