Ortaöğretimde matematik öğretiminde yeni yöntemler
  1. Tez No: 56333
  2. Yazar: GÖKNUR KUTLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASUMAN ILGAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
BÖLÜM 6 ÖZET, SONUÇ VE ÖNERİLER Bu araştırmanın amacı matematik öğretiminde ortaya çıkan önyargıya dayalı öğrenme güçlüğünü giderebilmek için var olan müfredata paralel olarak ortaöğretim kurumlarında matematik öğretiminde uygun yöntemin araştırılması ve matematiğin çocuklara sunuluş şekli üzerinde bir çalışma yapılmasıdır. Bu belirtilen amaç doğrultusunda yapılan çalışma sonucunda ortaya konulan ders anlatım yönteminin uygunluğunu araştırmak üzere başarı testi ve ilgi anketi uygulanmıştır. Bu bölümde araştırma konusu ve yapılan çalışmalara ait bulgular genel olarak özetlenmiştir. Elde edilen bulgulara dayanarak sonuç ve öneriler yapılmıştır. 6.1. ÖZET VE SONUÇ Araştırma, matematik öğretiminde öğrenme güçlüğünü ortadan kaldırmak için ortaöğretim kurumlarında matematik öğretiminde uygulanabilecek yeni yöntemler üzerinde bir çalışma yapmaktır. Çünkü eğitimin etkili, verimli hale getirilmesi ve istenilir nitelikler taşıma özelliğini kazanması planlı eğitimle, planlı eğitim etkinlikleri ise geçerli öğrenmelerden oluşan öğretimle yakından ilgilidir. Öğretmen, öğrencilerde var olan öğrenme merakı, eylem ve çalışma isteğini öğretme işlevini yerine getirerek harekete geçirebilir. Bunun içinde öğretmenin herhangi bir Öğrenmeyi kılavuzlama veya sağlama etkinliği olarak tanımlanan öğretme ile öğrenme arasındaki boşluğa öğretim yöntemi ile köprü kurması gereklidir. Bu anlayıştan yola çıkarak matematik öğretiminde kullanılacak yöntem yada yöntemlerin neler olabileceği ve bu yöntem ile anlatılacak bir matematik dersinin sunuş şeklinin nasıl olması gerektiği araştırılmıştır. Ayrıca önerilen yöntem ve sunuş şekli ile işlenen bir matematik dersinde öğrencinin başarı ve duyuşsal yönelimleri ele alınmış ve incelenmiştir. 131Matematik öğretiminde yöntem ve sunuş şekilleri incelenmiş, ders planı ve aşamaları araştırılarak anlatılmıştır. Bunlara bağlı olarak bir matematik öğretmeninin sınıf içi tutum ve davranışları (Soru sorma teknikleri, ödev dağıtımı vb ) araştırılmıştır. Bu araştırmalar sonucu elde edilen yöntem ve sunuş şekli ile örnek ders planlan oluşturulmuştur. Bu planlar orta 1. sınıf matematik konuları olan sayılar konusu üzerinde hazırlanmıştır ve araştırmanın ortaya koyduğu yöntem ve sunuş şeklinin matematik öğretiminde kullanılabilirliğini araştırmak üzere bir çalışma yapılmıştır. Bu çalışma 1995-1996 öğretim yılında İstanbul ili Florya ilçesi İSTEK Özel Bilge Kağan Lisesi, orta 1. sınıf öğrencileri arasından seçkisiz yolla deney ve kontrol grupları seçilerek yapılmıştır. Deney grubunda 96, kontrol grubunda 55 öğrenci olmak üzere toplam 151 öğrenci araştırmanın gruplarını oluşturmuştur. Bu öğrencilere üç aylık yöntem uygulamasını içeren bir program uygulanmıştır. Bu çalışmada ilk olarak matematik yetenek testi uygulaması yapılarak (yetenek testi M.E.B tarafından onaylı şekil yetenek kitaplarından alınmıştır) çalışma grubunu oluşturan deney ve kontrol grubu öğrencilerinin kavramlara, şekillere yaklaşımları ve matematiksel olguları algılama düzeylerinin tesbiti amaçlanmıştır. Yetenek testi uygulamasında öğrencilerin verdikleri doğru cevaplar temel alınarak frekans, yüzde hesabı ve ki-kare normal dağılıma uygunluk testi yapılmıştır. Yetenek testinin puanlarının dağılımı, normal dağılıma uygun olarak bulunmuştur. * Yetenek testi çalışmasında ayrıca iki grubun yetenek testi sonuçları varyans analizi yoluyla karşılaştırılmıştır. Deney grubu ile kontrol grubunun yetenek testi sonuçlan arasında anlamlı fark bulunamamıştır. ^ _ İkinci aşamada çalışma grubuna basan testi üç farklı zamanda olmak üzere uygulanmıştır. Bu testler önerilen yöntem uygulamasına başlamadan 132önce, yöntem uygulaması devam ederken ve yöntem uygulaması bittikten sonra olmak üzere yapılmıştır. Bu üç uygulamada alman veriler üzerinde deneklerin her bir soruya verdikleri cevaplar puana dönüştürülerek ortalama ve standart sapmaları, deney ve kontrol grubu için ayrı ayrı hesaplanmıştır. Daha sonra varyans analizi tekniği kullanılarak üç testin karşılaştırması yapılmıştır. Yöntem öncesi uygulanan testte iki grup arasında anlamlı fark yoktur. Yani yöntem uygulanmadan önce gruplar arasında basan düzeyi açısından fark olmadığı görülmüştür. Yöntem sırası uygulanan testtede gruplar arasında fark bulunamamıştır. Yöntem sonrası yapılan başarı testinde ise 0.001 düzeyinde anlamlı bir fark vardır. Buradanda önerilen yöntemin, uygulandığı grubun başarı düzeyini istenen düzeyde anlamlı bir farklılığa ulaştırdığı görülmüştür. Ayrıca deney ve kontrol gruplarının kendi içlerinde ayrı ayrı bu üç test sonucu karşılaştırıldığında ise deney grubunda yöntem öncesi ve sırası ile yöntem sonrası arasında anlamlı bir fark bulunurken, kontrol grubunda yöntem öncesi ve yöntem sonrası testleri arasında bir fark olsada bu fark negatif yönde bulunmuştur. Bu da önerilen yöntemin pozitif yönde başarılı olduğunu yani istenen yönde davranışlar geliştirdiğini göstermektedir. Aynı zamanda kontrol grubunda negatif yönde farklılık çıkması ise yöntemin uygulanmadığı bu grubun başarı düzeyinde azalma olduğunu göstermektedir ki bunun sebebide konuların düzeyi ilerledikçe bu grupta uygulanan yöntemin verimli olmadığıdır. Bundan sonraki aşamada çalışma grubuna ilk anket ve son anket olmak üzere matematik ilgi anketi uygulanmıştır. Kullanılan anket 20 soru olarak araştırmacı tarafından hazırlanmış, veri çözümlenmesi sırasında 18 soru değerlendirilmiş ve kalan 2 soruda açık uçlu yorum soruları olarak değerlendirilmişlerdir. 133Çalışma grubunu oluşturan deney ve kontrol gruplarına ait verilerden her bir soru için ayrı ayrı ortalama ve standart sapma bulunmuş ve ilişkili t-testi uygulanmıştır. Deney grubunun sonuçlarından t-testi uygulanabilen 13 sorudan 10 tanesinde ilk ve son anket arasında anlamlı fark bulunmuştur. Bu anlamlı fark deney grubunda istenen sonuçlara ulaşıldığını göstermektedir. Bununla birlikte kontrol grubunun verilerinin çözümlenmesi sonucunda anlamlı farklılık bulunamamıştır. Buradan da deney ve kontrol gruplarının karşılaştırılması sonucunda deney grubunda uygulanan yöntemin daha verimli olduğu söylenebilir. Bu çalışmada elde edilen verilerin istatistiksel analizleri sırasında adı geçen tüm testler ve eklerde sunulan tablo ve değerler NCSS ve mikrostat isimli bilgisayar programları kullanılarak elde edilmiştir. Sonuç olarak, yapılan çalışmalar sonucunda, bu araştırmada önerilen yöntem ve sunuş şeklinin Türkiye'de matematik öğretiminde kullanılabilecek bir araç olduğu kabul edilmiştir. 6.2. ÖNERİLER 1- Türkiye'de matematik Eğitimi alanında çok az çalışma yapılmıştır. Bu alandaki eksikliklerin giderilmesi amacı ile bu araştırmadan yola çıkarak Türkiye'de matematik eğitiminin diğer sorunlarıda araştırılabilir. 2- Bu araştırma yeni mezun matematik öğretmenlerine yol göstermek amacı ile de kullanılabilir. 3- Matematik eğitimi yapılan Üniversitelerde yetiştirilen öğretmenlere matematik öğretiminde yöntem ve sunuş teknikleri daha ayrıntılı anlatılıp, öğretilebilir. 4- Bu araştarmanın müfredat sınırlan genişletilerek, matematiğin her seviyede anlamlı, kalıcı ve kolay öğrenimini sağlamak için yeni çalışmalar yapılabilir. 134
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The existence of the problem for teaching mathematics in secondary classes, named as difficulties in learning mathematics because of prejudice is evaluated. This is a study for preventing mentioned difficulties regarding curriculum of Turkish M.E.B. in methods and presentation ways. In this study, methods and presentation ways that are thought more effective in teaching methods were searched and the results applied to a group of Orta I students. The results of these applications were analyzed by tests, inquiries and they were all commented on. The methods and presentation ways described in this study is considered useful for effective teaching of mathematics in secondary classes. 11