Kronik otitis media şiddetinde serum periostin değerlerinin kullanılabilirliği
Usefulness of serum periostin in assesing severity of chronic otitis media severity
  1. Tez No: 563347
  2. Yazar: SAMET ÇAĞRI COŞKUN
  3. Danışmanlar: DR. YALÇIN ALİMOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Periostin vücutta birçok inflamatuar süreçte görev alan bir proteindir. Amacımız kronik otitis mediadaki inflamasyonun şiddet ve aktivitesiyle serum periostin değerleri arasında bir korelasyon varlığını araştırmaktır. Anlamlı sonuçlar çıkması halinde kronik otitis mediada yer alan patolojiler hakkında bilgi veren prediktif bir biyokimyasal test elde etmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız 01.01.2019-31.05.2019 tarihleri arasında SBÜ Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde kronik otitis media nedeniyle opere olan hastalar ve sağlıklı kontrollerle prospektif olarak yapılmıştır. Kronik otitis media tanılı hastalar yaş, cinsiyet, timpanik membran durumu, akıntı, kemikçik zincir devamlılığı, temporal kemik erozyonu, kolesteatom ve granülasyon dokusu gibi parametreler açısından incelenmiş ve hastalığın şiddeti ve aktivitesi belirlenerek, hastalar aktif ve inaktif olarak ikiye ayrılmıştır. Aktif gruptaki hastalar Grup 1, inaktif gruptaki hastalar Grup 2 ve sağlıklı kontrol grubu Grup 3 olarak gruplandırılmıştır. Grup 1; kolesteatom ve/veya granülasyon dokusu olan, akıntılı hastalardan, Grup 2; en az 3 aydır kulak akıntısı olmayan, timpanik membranı perfore hastalardan ve Grup 3; sağlıklı kontroller olarak oluşturuldu. Sağlıklı kontrol grubundan ve opere olan hastalardan preoperatif dönemde kan örnekleri alınmış, serum periostini incelenmesi için biyokimya laboratuvarına gönderilmiştir. Her üç grubun serum periostin değerlerinin istatistiksel analizi yapılmıştır. Bulgular: Çalışmamız kronik otitis media tanısı olan 87 hasta ve sağlıklı 52 kontrol olmak üzere 139 olgudan oluşuyordu. Olguların 67'si kadın (%48,2), 72'si (%51,7) erkekti. Grup 1 43 olgu, grup 2 44 olgu ve grup 3 55 olgu içeriyordu. Grup 1,2,3'ün yaşları sırasıyla 41,0±13,6 (17-68); 29,3±11,8 (18-55); 32±11,9 (18-60) idi. Grup 1 yaş ortalaması grup 2 ve 3'e göre anlamlı olarak yüksekti. Serum periostin değerleri Grup 1'de 41,0±50,5 ng/ml (5,2-166,4 ng/ml), Grup 2'de 23,2±41,1 ng/ml (4,1-156,1 ng/ml) ve Grup 3'te 12,5±22,0 ng/ml (4,1-156,2 ng/ml) olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: Periostin is a protein which is involved in a variety of inflamatory processes in the body. Our aim is to investigate the possible correlation between serum periostin levels and chronic otitis media disease severity and activity, and to examine its possible role as a predictive biochemical test. Materials and Methods: Our study was conducted in Health Sciences University Haseki Research and Training Hospital with patients who underwent surgery for chronic otitis media and healthy control subjects prospectively between 01.01.2019 and 31.05.2019. Chronic otitis media cases were examined in terms of parameters such as age, gender, tympanic membrane findings, discharge, ossicular chain continuity, temporal bone erosion, cholesteatoma and granulation tissue and patients were grouped according to disease severity and activity as active and inactive. Patients in active group were identified as Group 1, patients in inactive group were identified as Group 2 and healthy control subjects were identified as Group 3. Group 1 contained patients who had cholesteatoma and/or granulation tissue, discharge, Group 2 contained patients who had tympanic membrane perforation and no discharge at least three months and Group 3 contained healthy control subjects. Blood samples were taken from all subjects, samples were sent to biochemistry lab. Statistical analyses were made to examine the relationship of serum periostin levels of all three groups. Results: Our study included 139 cases of which 87 patients who were diagnosed with chronic otitis media and 52 healthy control subjects. 67 of cases (%48,2) were females, 72 of cases (%51,7) were males. Group 1 contained 43 cases, group 2 contained 44 cases and group 3 contained 55 cases. Ages of group 1, 2 and 3 were 41,0±13,6 (17-68); 29,3±11,8 (18-55); 32±11,9 (18-60) respectively. Mean age of group 1 were significantly higher than group 2 and 3. Serum periostin levels in group 1, 2 and 3 were 41,0±50,5 ng/ml (5,2-166,4 ng/ml), 23,2±41,1 ng/ml (4,1-156,1 ng/ml) and 12,5±22,0 ng/ml (4,1-156,2 ng/ml) respectively.