Kolesteatomada epidermal growth faktör reseptör düzeyi
Epidermal growth factor receptor expressed in cholesteatoma
  1. Tez No: 91186
  2. Yazar: NURCAN GÖĞEBAKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ERKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
7. ÖZET Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dak'nda, kolesteatomalı kronik otitis media tanısıyla öpere edilen ve biopsi sonuçlan kolesteatoma olarak gelen 54 olgu ve kontrol grubu olarak 19 normal deri ör neği, EGFR araştırması için immunohistokimyasal olarak incelendi. Kolesteatoma epitelyumunda, bazal tabakada daha fazla olmak üzere EGFR için anlamlı boyanma tespit edildi. Normal deri örneklerinde, sadece bazal tabakada hafif şiddette boyanma özelliği vardı (p0.05).53 Semptomların süresi ve kolesteatomada EGFR boyanma şiddetleri ara sında da korelasyon tespit edilemedi (p>0.05). Normal deri ile kıyaslandığında, kolasteatoma örneklerinde, EGFR'nin a- şırı birikimi olduğunu gördük. Bu sonuçlar, EGFR aşırı birikiminin, kolestea- toma epitelyumundaki anormal büyümeyi yansıttığını göstermektedir. Nüks görülen kolesteatoma vakalarında boyanma şiddeti daha fazla bulundu. Bu özelik, şiddetli ve çok şiddetli boyanma özelliği olan hastalarm, post operatif dönemde rekürrens açısından sıkı izlenmesi gerektiğini göstermiştir. Rekür- renslerin tahmininde, EGFR boyanma şiddetinin yol gösterici olabileceğini düşündük. Bu bulgular bizde kolesteatoma tedavisinde EGFR antikorlarının etkili olup olmadığının arşürılması fikrini uyandırdı ve şu anda gündemimizdeki yerini aldı.
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY This study was done in Ear, Nose and Throat Unit of Erciyes University Medical School. Fiftyfour cholesteatoma samples were obtained during opera tion and sixteen normal skin specimens collected from the external ear canal and post-auriculer skin of control groups were examined immunohistoche- mically for EGFR investigation. Immunostaining for EGFR showed a diffuse cytoplasmic staining pat tern. It was weakly expressed in the basal layer of the normal epithelium but was more strongly expressed in basal and suprabasal layer of cholesteatoma specimens (p < 0.01). We found significant differences in degree of EGFR staining of cholestea toma epithelium between age groups of cases (p < 0.05). The staining was strongly expressed in cholesteatoma specimens which were collected from children and teenagers.55 There was no difference in the degree of EGFR staining in epithelial cells of cholesteatoma obtained from females and males (p > 0.05). We found no correlation between duration of symtoms and degrees of EGFR staining in epithelium of cholesteatoma (p > 0.05). Immunohistochemical s tailing for EGFR was strongly expressed in recur rent cholesteatoma cases. We saw more expression of EGFR in cholesteatoma specimens compared to normal skin specimens. These results showed that the abnormal growth of cholesteatoma epithelium was reflectedas an aberrant expression of EGFR. High degree of staining of specimens could be a clue to recurrens in the future as strong expression of EGFR was seen in recurrent cases. These results showed that investigations of effects of EGFR antibodies should be done in the treatment of cholesteatoma and we aimed to do new in vestigations about this subject.