Hastane veri kayıt elemanlarının kas-iskelet sistemi şikayet sıklığı ve ilişkili faktörler
The prevalence of musculoskeletal system complaints and its related factors among the hospital data entry personnel
  1. Tez No: 563362
  2. Yazar: NORHUDA BANSIL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERAL TÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç:Bu çalışma, hastanede bilgisayar kullanan veri kayıt elemanlarında kas iskelet sistemi şikayetlerinin sıklığını ve ilişkili etmenleri belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Gereç ve Yöntem: Toplam 224 veri kayıt elemanından 210'una ulaşılmış ve çalışmaya kabul eden ve katılım kriterlerine uyan toplam 185 (133 kadın, 52 erkek) veri kayıt elemanı dahil edilmiştir. Araştırma için Ege Üniversitesi Tıbbi Araştırmalar Etik Kurulları'ndan ve Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimliği'nden izin alınmıştır. Veriler yüzyüze uygulanan anket formu ile toplanmıştır. Kas-iskelet sistemi şikayet sıklığını belirlemek için Cornell Kas İskelet Rahatsızlık Anketi (Turkish Cornell Musculoskeletal Discomfort Questionnaire (T- CMDQ) kullanılmıştır. Elde edilen verileri değerlendirmek için, Windows ortamında, SPSS 18.0 istatistik paket programı kullanılarak çözümlemeler yapılmıştır. Tüm vücut ağırlıklı puanları ile iş dışında ve işten kaynaklanan ilişkili risk faktörlerini karşılaştırmak için Mann-Whitney U testi ve t-testi kullanılmıştır. Tüm analizlerde istatistiksel anlamlılık düzeyi olarak p< 0.05 alınmıştır. Bulgular: T-CMDQ'nun sonuçlarına göre, kas iskelet sistemi şikayetleri sıklığı açısından; en çok etkilenen bölgeler sırt (%82,7), boyun (%71,9), sağ omuz (%66,5), bel (%62,7) ve sol omuz (%61,6) olarak belirlenmiştir. İşi engelleme durumuna göre bölgeler sırasıyla sırt (%62,2), boyun (%41,1), sağ omuz (%34,6), bel (%31,4) ve sol omuz (%30,8) şeklindedir. Tüm vücut ağırlık puanları 91,97±120,11'dir. Tüm vücut ağırlık puan ortalamaları açısından cinsiyet, çalışılan klinik bölüm, işyerinde bilgisayar başında zaman geçirilen süre, çalışma ortamının uygunluğu, iş yükü, zorlayan/yoran/ağrı/acı veren“araç/gereç”ve zorlayan/yoran/ağrı/acı veren“hareket/duruş”, göz rahatsızlığını işle ilişkilendirme istatistiksel olarak anlamlı bir fark yaratmıştır. Sonuç: Bu çalışmada, hastane veri kayıt elemanların kas-iskelet sistemi şikayetlerinin uygun olmayan çalışma ortamı ve ergonomik koşullarla ilişkili olduğu ortaya konmuştur. Kas-iskelet sistemi şikayetlerinin sıklığını azaltmak için, işçilerin iş sağlığı ve güvenliği kapsamında gerekli ergonomik önlemlerin alınması ve etkili eğitimlerin verilmesi önemlidir. Anahtar Kelimeler; Bilgisayar; hastane veri kayıt elemanları; kas iskelet sistemi şikayetleri; iş sağlığı ve güvenliği; ergonomik
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to determine the prevalence of musculoskeletal system complaints and its related factors among the hospital data entry personnel. Material and method: A total of 220 hospital data entry personnel were targeted and 210 of them were reached. Finally, a total of 185 (133 female, 52 male) who met the inclusion criteria enrolled in the study. Before the study, approval was obtained from Ege University Medical Research Ethics Committees and Ege University Medical Faculty Hospital Chief Physician. Data were collected by a questionnaire filled in through face-to-face interview. Cornell Musculoskeletal Discomfort Questionnaire (T-CMDQ) table was used to determine the prevalence of musculoskeletal complaints. Data were analyzed by using SPSS version 18.0 statistics' package program. Mann-Whitney U test and T-test were used to compare whole-body-weighted ores and its associated risk factors from work and outside work.