Processus vaginalis obliterasyonunda apoptozis ve proliferasyonun rolünün araştırılması
Investigation of the role of apoptosis and proliferation in processus vaginalis obliteration
  1. Tez No: 563363
  2. Yazar: ALEV SÜZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜNEVVER HOŞGÖR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İzmir Dr.Behçet Uz Çocuk Hastalıkları Ve Cerrahisi Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
İndirek inguinal hemi ve hidrosel gelişimi testislerin inmesinden sonra prosessus vaginalisin kapanamaması ile açıklanmaktadr. Yapıları çalışmalarda prosessus vaginalisin oblitere olamamasr, duvannda dilz kas hücrelerinin varlığına bağlanmaktadır. İnguinal hemi ya da hidrosel gelişimi diiz kas hücre miktan ile ilişkilidir denilmektedir. Prosessus vaginalisin kapanması sırasrnda apoptotik hücre ölümünün ve hücre proliferasyonunun rolü iizerine çeşitli hipotezler ortaya atılmıştır. Diiz kas hücrelerinin diferansiye primitif bir formu olan myofibroblastların kese duvannda saptanması apoptozis veya proliferasyonıınun bir bulgusu olarak düştlnümektedir. Tıbbi literatiirde inguinal hemi, inmemiş testis ve hidrosel keselerindeki diiz kas hücrelerinde apoptozis saptanmadlğl bildirilmesine karşın, proliferasyon ile ilgili bilgiler yetersizdir. Bu amaçla inguinal hemi, hidıosel ve inmemiş testis gibi çocukluk çağında sık görülen inguinoskrotal patolojilerde immunohistokimyasal yöntemler kullaıularak düz kas hücrelerindeki apoptozis veya proliferasyonun etiyopatogeneze katkrsı periton ve prosessus vaginalis ömekleri ile patolojik doku ömekleri karşılaştınlarak aydınlatılmaya çalışılmışr. Çalışmamızda inguinal hemi, hidrosel, inmemiş testis keselerinde vasküler yapılar ve mezotelyumda apoptozis saptarrma§ına karşın diiz kas hücrelerinde apoptozis gözlenmedi. Bu sonuçlar, Tanyel ve ark. tarafindan ortaya atılmış olan düz kas hücrelerinde apoptozis eksikliğinin patent prossessus vaginalise neden olduğu hipotezini destekleyebilir (19). Apoptozisin kese duvarlanndaki diiz kas hücrelerinde saptanmaması ancak kan damarlannda ve mezotelyumda yoğun olarak saptanması caııh dokuların dinamikleri gereği bu alan_larda hücre ölümü ve proliferasyonunun diğer dokulardan daha yoğun ancak belirli bir denge içinde devam etınekte olduğu görüşiinü destekleyebilir . Düz kas hücrelerinde proliferasyonu değerlendirdiğimizde inguinal hemi grubunda l, hidrosel grubunda 3 ve periton grubunda 1 olguda proliferasyon saplamamıza rağnen gruplar arasında istatistiksel açıdan anlamlı farklılık yoktu (p>0.05). Çalışmamızd4 pro§essrıs vaginalisin tam olmayan obliterasyonu sonucu inguinal hemi yada hidrosel gelişmesinin apoptozis veya proliferasyon ile ilişkisi saptanamamıştlr. 39 Hidrosel keselerindeki di.iz kas hücrelerinde, aıtınış SMl expresyonu ve çalışmamız hidrosel gıubunda istatiksel olarak aıılamlı olmasa da proliferasyon varlığı, ara formdaki di.iz kas hücrelerinin proliferasyon ile ilişkisini akla getirmektedir.
Özet (Çeviri)
Indirect inguinal hemi and hydrocele development after testes descent vaginalis closure. Structures of vaginalis prosessus studies obliterated, is connected to the presence of dilz muscle cells in the wall. inguinal The development of hemi or hydrocele is said to be associated with the amount of muscle cells in the knee. Apoptotic cell death and cell closure of processus vaginalis Several hypotheses have been put forward for the role of proliferation. Diabetes muscle cells detection of myofibroblasts, a differentiated primitive form, in the sac wall of apoptosis or as a sign of proliferation. In medical literature, inguinal hemi, undescended testis and hydrocele sac muscle Although apoptosis has not been detected in cells, information about proliferation It is inadequate. For this purpose, inguinal hemi, hydrocele and undescended testes such as common childhood Immunohistochemical methods in inguinoscrotal pathologies contribution of apoptosis or proliferation in the aetiopathogenesis of peritoneum and prosessus vaginalis specimens and pathological tissue specimens were compared. In our study, inguinal hemi, hydrocele, vaskies in undescended testicular sacs and mesothelium apoptosis versus diabetic muscle cells observed. These results suggest that Tanyel et al. smooth muscle hypothesis that deficiency of apoptosis in cells causes patent prossessus vaginalis It can support. Absence of apoptosis in the muscle cells of the vesicle walls however, intensive detection of blood vessels and mesothelium dynamics of cell death and proliferation of these tissues intense but within a certain balance. When we evaluated proliferation of diabetic muscle cells in inguinal hemi group 1, 3 in the hydrocele group and 1 in the peritoneal group There was no statistically significant difference between the groups (p> 0.05). In our study, inguinal as a result of incomplete obliteration of procesessed vaginalis4 The development of hemi or hydrocele was not associated with apoptosis or proliferation. The expression of SM1 in diis muscle muscle cells in hydrocele sacs The presence of proliferation in the hydrocele group, although not statistically di.iz suggests the relationship of muscle cells with proliferation.