Metal yüzeylerin seramikle kaplanması işleminde mekanik ve fiziksel özelliklerin incelenmesi
  1. Tez No: 56338
  2. Yazar: RAMAZAN SAMUR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET KOZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 256
Özet
ÖZET Bu çalışmada, endüstriyel bir problemin çözümü amaçlanmıştır. Tel çekme sanayiinde kullanılan aşınmaya maruz parçalardan bakır tel çekme kasnaklarında aşınma ömrünün arttırılması amacıyla 2 tip seramik kaplama malzemesiyle kaplanmıştır. Laboratuvar şartlarında yapılan çalışmalarda; alev püskürtme ve plazma püskürtme teknikleri kullanılmıştır. Bu teknikler kullanılarak NiAl ara bağlayıcı varken ve olmaksızın yapılan 2 tip seramik (AL03-%13Ti02 veya Cr?03-%5Si02-%3Ti02) kaplamaya bağ mukavemeti, aşınma, mikroserüik deneyleri uygulanmıştır. Ayrıca seramik kaplamalar X- ışınlan incelemeleri ile SEM (tarama elektron mikroskop) mikroyapı ve mikroanaliz incelemeleri yapılarak değerlendirilmiştir. Laboratuvar şartlarında en uygun kaplama tekniği, en uygun seramik kaplama; servis şartlarında çalışan aşınmaya maruz bakır tel çekme makina parçaları için belirlenmiştir. Optimum şartlar elde edilen seramik kaplamalardan oldukça verimli sonuçlar alınmıştır. Bu optimum şartlar; plazma püskürtme tekniği kullanılarak NiAl ara bağlayıcı (optimum kaplama kalınlığı 150um civarında) artı Cr203-%5Si02-%3Ti02 seramik kaplama (optimum kanlama kalınlığı 200 um civarında) ile elde edilmiştir. Bakır tel çekme sanayiine tanıtılan seramik kaplama teknikleri ile; aşınmaya maruz metal yüzeyler kaplanmaktadır ve bu teknikler sayesinde metal malzeme kaybı azalmakta, iş akışı sık kesilmemekte, ithal edilmek zorunda kalınan bazı elemanların sayısı azaltılarak ekonomiye faydalı girdiler sağlanabilmektedir.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY In this study, the solution of an industrial problem is aimed. Some parts of wire drawing industry to wear in this study are copper wire drawing rollers. These parts have been covered by two types of ceramic coatings to improve wear lifelimit In the studies in laboratory conditions, flame spray and plasma spray techniques have been used. By using these techniques, two types of ceramic coatings (Al203-%13Ti02 or Cr203-%5Si02-%3Ti02) with or without NiAl bonding coat have been subjected to bonding strength, wear and microhardness experiments. In addition, ceramic coatings are evaluated by X-ray, SEM (Scanning Electron Microscope) f/isrostructure and microanalysis examinations. The most suitable coating technique and ceramic coating have been determined in laboratory conditions for these wire drawing machine parts exposed to wear and working in service conditions. These optimum conditions; By using plasma spraying techniques, NiAl bonding coat (approximately optimum bonding coat thickness is 150um) plus Cr203-%5Si02-%3Ti02 ceramic coating (approximately optimum ceramic coating thickness is 200um) are obtained. Quite profitable results have been obtained from the ceramic coatings produced in optimum conditions. By indroducing ceramic coating techniques to the copper cable industry, surfaces exposed to wear are coated. By employing these techniques, metallic material erosion is reduced, working speed is not interrupted and the number of imported part'; are reduced and this helps the economy.