Sınıf öğretmenlerinin işlevsel okuryazarlık yaşantıları ve işlevsel okuryazarlığa ilişkin görüşleri
Primary teachers' functional literacy experience and opinions about functional literacy.
- Tez No: 563390
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİNE GÜL ÖZENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu araştırma, sınıf öğretmenlerinin işlevsel okuryazarlık yaşantıları ve işlevsel okuryazarlığa ilişkin görüşlerini ortaya koymak için yapılmıştır. Bu çalışmada tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın nicel boyutunda Sınıf Öğretmenlerinin İşlevsel Okuryazarlık Yaşantısı Anketi, nitel boyutunda ise Öğretmen Görüşme Formu uygulanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2018-2019 eğitim öğretim senesinde İzmir ili Bornova İlçesinde seçilen ilkokullarda görev yapan sınıf öğretmenleri oluşturmaktadır. İzmir ili Bornova İlçesindeki 37 Resmi ilkokuldan sistematik örnekleme yoluyla 13 okul ve bu okullarda görev yapan sınıf öğretmenleri seçilmiştir. Verilerin analizinde; yüzde, frekans ve ortalama, değişkenlere göre anlamlı farkın olup olmadığını test etmek için t-Testi, One Way Anova, Tukey Testi kullanılmıştır. Görüşme formlarından elde edilen verilerin yorumlanmasında ise betimsel analiz kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre Sınıf Öğretmenlerinin İşlevsel Okuryazarlık Yaşantısı anketi güvenilir ve geçerlidir. Araştırma sonuçlarında sınıf öğretmenlerinin işlevsel okuryazarlık yaşantıları ve alt alanları yaş değişkenine göre farklılaşmaktadır. Sınıf öğretmenlerinin işlevsel okuryazarlık yaşantıları ve alt alanları cinsiyete göre farklılaşmaktadır ve bu farklılaşma kadın öğretmenlerin lehinedir. Sınıf öğretmenlerinin işlevsel okuryazarlık yaşantıları ve alt alanları kitap okuma durumuna göre farklılaşmıştır. Sonuç bölümünde elde edilen bu bilgilere dayanarak önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to find out primary teachers' experiences on their functional literacy and their opinions towards functional literacy. In this study, survey method was used. Whereas“Functional Literacy Life Questionnaire of Classroom Teachers”was used for the quantitative dimension of the research,“Teacher Interview Form”was used for the qualitative dimension of the research. The sample of the study consists of primary school teachers who work in selected primary schools in Bornova district of İzmir in 2018-2019 academic year. In the analysis of the data; percentages, frequencies and means were calculated; t-test and One Way ANOVA were run to determine whether varies significantly depending on the variables and Tukey Test was used to determine the differentiation in one-way variance analysis. Descriptive analysis was used to interpret the data obtained from the interview forms. According to the results of the research, Functional Literacy Experiences of Primary Teachers is reliable and valid. In the results of the research, functional literacy experiences and sub-domains of primary teachers differ according to age variable. Functional literacy lives and sub-domains of primary teachers differ according to gender and this differentiation is in favor of female teachers. Functional literacy experiences and sub-domains of primary teachers differed according to the status of reading books. Recommendations are made based on the information obtained in the conclusion section.