Hemedan eyaleti Bahar ili Türk kültüründe geçiş dönemleri
Transition periods in Turkish culture the Bahar province Hemedan state
- Tez No: 563423
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT BAYRAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 327
Özet
Geçiş dönemleri, insanın dünyaya gözlerini açmasıyla başlayan bir süreç olup yaşamı boyunca bu süreci takip eden değişiklikleri geçirme, kabullenme ve kabul ettirme aşamalarını genel bir tanım içine sığdıran kavramdır. Bu geçiş basamakları bağlı olduğu topluluğun sosyolojisi, antropolojisi ve hatta psikolojisi hakkında ortaya koyduğu verilerle bilimsel bir kanıt değeri görebilir. Gelenekler, akraba topluluklar arasındaki benzerlikleri göstermesi açısından da son derece önem arz etmektedir. İran'ın Hemedan eyaletinin Bahar ilinde yapılan alan araştırmasında, Bahar ili ve bu ile bağlı ilçeler olan Lalecin, Salihabad ve Merkezî'de hayatın akışını bütünsel bir değişikliğe uğratan geçiş dönemleri ele alınmıştır. Çalışma; giriş, üç ana bölüm, sonuç, kaynakça ve eklerden oluşmaktadır. Giriş kısmında Güney Azerbaycan, Hemedan ve Bahar bölgesi hakkında bilgiler verilmiştir. Akabinde Güney Azerbaycan üzerine yapılan halkbilimi araştırmaları ele alınmıştır. Çalışmanın ana bölümlerinden birinci bölümde doğum, ikinci bölümde evlenme ve üçüncü bölümde ölüm âdetleri ele alınmıştır. Bu üç bölümde de gözlem, mülakat ve anket yoluyla sahadan derlenen veriler deşifre edilmiştir. Bölgeden derlenen malzemeler ortaya koyulurken sadece Anadolu sahasıyla sınırlı kalınmayarak Türk dünyasının çeşitli bölgelerindeki aynilikleri üzerinde de durulmuştur. Çalışmanın sonuç kısmında ise elde edilen verilerden hareketle bu geleneklerin hâlen yaşatılıp yaşatılmadığı üzerine durum tespitinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Transition periods are a process that begins with the opening of human being's eyes to the world, and it is the concept that fits the stages of passing, accepting and accepting the changes that follow this process throughout life into a general definition. These transitional stages can see the value a scientific evidence by means of the data revealed about the sociology, anthropology and even psychological status of the community to which it is affiliated. In addition, traditions are extremely important in terms of showing similarities between consanguineous communities. During the field survey in Bahar city of Hemedan state's in Iran have been handled which have changed the course of life in a holistic way Bahar city and its affiliated districts the transition periods in of Lalecin, Salihabad and Central. This study, is composed of three main sections, results, bibliography and annexes. At the entrance, informations was given about the Southern Azerbaijan, the region of Hemedan and Bahar, and the studies of folk literature on Southern Azerbaijan have been handed. From the main parts of the study have tackled the birth in the first part, the marriage in the second part and the death in the third part. In these three sections, data collected from the field through observation, interview and questionnaire were revealed by deciphering. The materials collected from the region were not only limited to the Anatolian area, but also the similarities in various regions of the Turkish world have been emphasized. In the conclusion of the study, based on the data obtained, the situation was determined to determine whether these traditions are still alive.