Okul yöneticileri ve öğretmenlerin okul toplantılarına ilişkin görüşleri
Views of school principals and teachers on school meetings
  1. Tez No: 563428
  2. Yazar: YASEMİN AYAR KARAMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DERYA KILIÇOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Araştırmanın amacı, okul yöneticisi ve öğretmenlerin, okul toplantıları hakkındaki görüşlerini saptamaktır. Araştırmada, nitel veri toplama yöntemlerinden durum (örnek olay) çalışması tercih edilmiştir. Eskişehir'de sık toplantı yaptığı belirlenen bir ortaokul araştırma için seçilmiş, burada görev yapmakta olan 2 yönetici ve 15 öğretmenden oluşan çalışma grubuyla, yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak, yüz yüze görüşmeler yapılmıştır. Elde edilen verilere içerik analizi uygulanmıştır. Okul yöneticileri için okul toplantıları önemli ve işlevsel iken; öğretmenlerin çoğu için verimsiz ve amacına hizmet etmez niteliktedir. Okul yöneticileri, öğretmenlerin katılımına uygun ortamı hazırladıklarını ve katılıma değer verdiklerini belirtirken; öğretmenlerin çoğu karara yeterince katılamadıklarını ve özgürce konuşacakları bir ortamı bulamadıklarını belirtmişlerdir. Okul yöneticileri kararları öğretmenlere danışarak aldıklarını; öğretmenlerin çoğu ise kararların çoğunlukla toplantı öncesinde alındığını belirtmişlerdir. Okul yöneticileri için toplantılar karar alınan; öğretmenler için alınmış kararların iletildiği yerlerdir. Sonuç ve Öneriler: Okul yöneticileri ve öğretmenler, okul toplantılarının işlevselliği, planlanması, karar alma süreçleri, sorunları ve karara katılıma etki eden faktörler gibi konularda farklı fikirlere sahiptir. Okul yöneticileri, katılımı arttıracak ortamlar yaratmalı ve katılımcı liderlik özelliklerini geliştirmelidir. Öğretmenler de çalıştıkları kurumlarda, kararların demokratik yolla alınması ve fikirlerini özgürce söyleyebilecekleri ortamlar yaratılması için daha talepkar ve kararlı olmalıdırlar. Okul yöneticileri, katılımcı karar verme ve karar alma teknikleri konusunda eğitimler yoluyla geliştirilmelidir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study was to examine views of school principals and teachers about school meetings. As a research method, case study design, one of the qualitative research methods was applied in the study. A secondary school with high numbers of school meetings was chosen for this study in Eskişehir. The study group consisted of 2 school principals and 15 teachers currently working at this school. By using semi-structured interview questions, face to face interviews were done with participants. The data was analysed with content analysis method. The results showed that while the school meetings are meaningful and functional for school principals, they don't mean the same thing for teachers. The school principals thought that they prepare the suitable conditions for teachers' participation and make them feel their opinions are valuable for school. However teachers think they can neither participate in decision-making processes adequately nor find suitable setting for freedom of thought. The school principals stated that they take decisions by consulting teachers' opinions but teachers state that decisions have already been taken before school meetings. School meetings were believed to be the place of decision making for school principals but the place of declaring them for teachers. School principals and teachers have different views about functionality of school meetings, planning of meetings, decision-making processes, factors which affect decision-making, problems of meetings. School principals should create more participative settings and improve their participative leader traits. Teachers should be more determined and demanding for taking decisions democratically and creating suitable settings for freedom of thought. School principals must improve their skills about participative decision making and decision making techniques through workshops.