Hayat bilgisi dersi değer eğitiminde örnek olay yöntemi: Bir eylem araştırması
Case study method in value education in life science lesson: An action research
  1. Tez No: 563429
  2. Yazar: ÖZGE BAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ANILAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Amaç: Her toplumun kendi kültürel özelliklerini yansıtan değerleri bulunmaktadır. Bu değerler doğru-yanlış, güzel-çirkin ve iyi-kötü gibi kavramlar yoluyla soyut ölçüt görevi görürler. Toplumsal hayatta önemli yer tutan değerlerin öğretimi de büyük önem taşımaktadır. Araştırma sürecinde, hayat bilgisi dersi öğretim programında yer alan on kök değerin örnek olay yöntemi ile öğrenciye kazandırılması hedeflenmiştir. Yöntem: Araştırma, 2018-2019 eğitim-öğretim yılında özel bir ilkokulun ikinci sınıf öğrencileri ile yürütülmüştür. Araştırma deseni olarak eylem araştırması kullanılmıştır. Veriler; gözlem, öğrenci çalışmaları, öğrenci / öğretmen günlükleri, odak grup görüşmeleri, öğrenci ön ve son algıları, video kayıtları ile elde edilmiştir. Veriler içerik analizi ile analiz edilmiş ve yorumlanmıştır. Bulgular: Araştırmada hayat bilgisi dersi kapsamında kazandırılması hedeflenen kök değerlerin belirlenen eylem planlarıyla kazandırılabildiği ve öğrencilerde olumlu değişimler yarattığı görülmüştür. Öğrencilerin örnek olay içerisinde vurgulanan değerleri günlük yaşantılarında karşılaştıklarında belirleyebildikleri, problem durumlarına değerler üzerinden yorum getirdikleri, karar verme süreçlerinde değerlerden yararlandıkları ve sözel ifadelerinde kullandıkları belirlenmiştir. Sonuç ve Öneriler: Araştırma ile değerler eğitiminin bir plan dâhilinde yürütülmesinin öğrencide olumlu değişimlere neden olduğu görülmüştür. Araştırma sonucunda öğrencilerin ders içi ve ders dışı davranışlarındaki olumlu değişimlerin sınıf kültürüne yansıdığı görülmüştür. Öğretim programında yer alan değerlerin planlı ve programlı olarak eğitim-öğretim süreçlerine dâhil edilmesinin olumlu katkılarının olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: Each society has its own values reflecting its cultural characteristics. These values serve as an abstract criteria through concepts such as true-false, beautiful-ugly and good-bad. The teaching of values, which have an important place in social life, is also of great importance.The research aims to provide the student with ten root values in the social studies curriculum. Method: The research will be conducted with the second year students of a special primary school in the academic year 2018-2019. Action research was used as a research design. Data is collected through observation, student studies, student / teacher diaries, focus group interviews, pre-end measurement, video recordings. Data were analyzed and interpreted by content analysis. Results: It has been observed that the root values aimed to be gained in the context of the social studies courses lead to positive changes in students. It was determined that the students were able to identify the values highlighted in the case study in their daily life, evaluate the problem situations with values, utilize the values in the decision-making processes and use them in their verbal expressions. Conclusion and Suggestions: It was observed that conducting values education within a plan by the research caused positive changes in the students. As a result of the study, it was seen that positive changes in the classroom and extracurricular behaviors of students were reflected in the class culture. It is thought that the inclusion of the values in the curriculum into planned and programmed educational processes will cause positive contributions.