Bride: Comes with a price / a visual narrative of bride exchange and child marriage
Gelinin bedeli / berdel ve çocuk evliliklerinin görsel anlatısı
- Tez No: 563433
- Danışmanlar: DOÇ. WIESLAW ZAREMBA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Sosyoloji, Performing and Visual Arts, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, yaş sınırına bakılmaksızın tüm kadın ve kız çocuklarına uygulanabilen çocuk evliliğini ve berdeli (gelin takası), 21. yüzyılın genel kabul görmüş insan hakları standartlarına göre, sanatsal bir bakış açısıyla analiz etmektir. Bu konular, bu tezde toplumun“rahatsız edici”unsurları olarak ele alınmıştır. Bu nedenle, toplumsal sorunları yaşayan ve bunları sanat çalışmalarına yansıtan sanatçılar incelenmiştir. Ayrıca, bu tezde çocuk evliliğinin ve berdelin hangi aşamada gelenek haline geldiği açıklanmıştır. İnsan ahlakı toplumsal gerçeklerle çelişirken, bu çalışma kamuoyu ve karar vericiler hakkında farkındalık sağlamayı amaçlamaktadır. Bu tez kapsamında bir animasyonlu grafik olan“Berdel”, animasyon tekniğinin avantajları kullanılarak toplumun farkındalığını arttırmak ve bu geleneğe, başka bir deyişle, bu soruna dikkat çekmek için oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main goal of this study is to analyze child marriage and bride exchange that may apply to all women and girls regardless of their age from an artistic perspective according to the generally accepted human rights standards of the 21st century. These issues were addressed as“disturbing”elements of the society in this thesis. Therefore, artists who have experienced social problems and reflected them in their artworks are examined. Also, it is explained in this thesis that at which stage child marriages and bride exchanges have become a tradition. While human morality contradicts social realities, this study seeks to provide awareness on the public opinion and on the decision makers. Within the scope of this thesis, an animated graphics“Berdel”is composed by using the advantages of animation technique in order to raise awareness of the society and to draw attention to this tradition, in other words, this problem.