DTÖ Hukukunun AB Hukuk düzeninde hukuki etkileri
Legal effects of WTO law in the EU legal order
  1. Tez No: 563439
  2. Yazar: BEZIRGEN HOJAGULYYEV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA TAYYAR KARAYİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Economics, Law, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Avrupa Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Uluslararası ticari işlemlere uygulanacak kuralları ve kurumsal çerçeveyi oluşturan DTÖ hukuku, AB hukuk düzeninin ayrılmaz bir parçası olarak hukuki sonuçlar doğurmaktadır. AB hukukunun üst yargısal organı ve aynı zamanda oluşturduğu içtihatlarla AB hukukunun gelişiminde en önemli aktör olan Avrupa Birliği Adalet Divanı kararları, uluslararası antlaşmaların AB hukukundaki yeri, doğrudan ve dolaylı etkileri bakımından önemlidir. Bu noktada Divan'ın üstlendiği görev, uluslararası kamu hukuku ve uluslararası anlaşmalardan kaynaklı yükümlülüklerin, Birlik hukuku aracılığıyla AB üyesi tüm ülkelerde yeterince etkin ve yeknesak bir şekilde uygulanmasını sağlamaktır. Uluslararası kamu hukukuna uygun olarak anlaşmanın tarafları, anlaşma hükümlerinin iç hukuk düzeninde nasıl bir etkiye sahip olacağını belirlemekte serbesttir. Dolayısıyla, DTÖ Anlaşması ve Ekleri Birlik hukuku kapsamında kaldıkça bu yetki Divan'a düşecektir. Bu bakımdan, DTÖ hukukunun AB hukuk düzenindeki etkileri Divan'ın içtihatlarından bağımsız açıklanamaz. Buradan hareketle, konun verimli bir şekilde analizi ve bu hususta öne çıkan etmenlerin yeterince anlaşılabilmesi için, literatürün yanı sıra DTÖ hukukunu konu alan davalar incelenerek, genel olarak AB'nin uluslararası anlaşmalarının ve bu kapsamda DTÖ Anlaşması ve Eklerinin AB hukuk düzenindeki hukuki etkilerine ilişkin çıkarılar yapılmıştır. Böylece, Divan'ın DTÖ bünyesinde oluşturulan hukuk kurallarının AB hukukundaki etkilerine ilişkin kararları, gerekçeleriyle birlikte değerlendirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
WTO law, which deals with rules of applied to international trade and institutional framework for trade transactions, has legal implications as an integral part of the EU legal order. Decisions of the European Court of Justice, which is the most fundamental actor in the development of EU law, are significant to determine the status, direct and indirect effects of international treaties in the EU law. Herein, jurisdiction of ECJ is to ensure that the obligations arising from international public law and international agreements are implemented in an efficient and uniform manner in all EU member states through EU law. In conformity with the principle of public international law, contracting parties are free to determine what effect the provisions of the agreement are to have in the internal legal order. Therefore, as long as the WTO Agreement and its Annexes remain integral part of EU law, ECJ has jurisdiction within the framework of its jurisdiction under the Treaty. In this respect, the effects of WTO law in the EU legal order cannot be explained independently of the case law of the Court. From this point of view, to efficiently analyze the subject and to understand the factors that stand out in this respect, in addition to the literature, the cases related to WTO law were examined. Thus, the legal effects of international agreements and in this context WTO Agreement and its Annexes on the EU legal order have been determined. Consequently, settled case law of the ECJ related to WTO law in EU law was tried to be evaluated together with its reasoning.