Van Kalesi höyüğünden elde edilen erişkin insan iskeletlerinin sacrum kemiklerinde gözlenen anomalilerin değerlendirilmesi
The analysis of anomalies in the sacrum bone of adult skeletons from Van Kalesi Höyük
  1. Tez No: 563440
  2. Yazar: DİLBER UŞTUK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEHRA ÖZBULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Anthropology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Tez çalışmasında Van Kalesi Höyüğü'nden elde edilen erişkin bireylerin sacrum kemiklerinde görülen anomaliler değerlendirilmiştir. Van Kalesi Höyüğüne ait 81 erişkin bireyden 76 bireyde sacrum kemiği mevcuttur. İncelenen sacrum kemiklerinden 21 bireyin sacrumunda anomali gözlenmiştir. Van Kalesi Höyüğü toplumunda en çok gözlenen anomali sacral-caudal sınır kaymasıdır. Diğer gözlenen anomaliler ise; yarık sacral nöral tüp defekti, sacralizasyon, caudalizasyon, lateral hipoplazi ve sacroiliac koalisyonudur. Van Kalesi Höyüğünde gözlenen sacrum anomalileri erkek bireylerde daha fazladır. Anomaliler yakın akraba evliliklerinin bir göstergesi de olabildiğinden, sacrum anomalileri açısından Van Kalesi Höyüğü toplumunda da az da olsa bir akraba evliliğinin olduğu düşünülmektedir. Ayrıca, söz konusu anomaliler annenin kötü beslenmesi ve çevresel etkilere maruz kalmasıyla da ortaya çıkabilmektedir. Anahtar Kelimeler : Van Kalesi Höyüğü, Sacrum anomali, sacrum
Özet (Çeviri)
In this study, anomalies in the sacrum bones of adult individuals obtained from Van Kalesi Höyüğü were evaluated. Of the 81 adult individuals belonging to the Van Kalesi Höyüğü, 76 individuals had a sacrum bone. An anomaly was observed in the sacrum of 21 individuals from the examined sacrum bones. The most common anomaly observed in the Van Kalesi Höyüğü is the sacral-caudal boundary shift. Other observed anomalies; cleft sacral neural tube defect, sacralization, caudalization, lateral hypoplasia and sacroiliac coalition. Sacrum anomalies observed in Van Kalesi Höyüğü are more common in male individuals. Since anomalies may also be an indicator of close relatives marriages, it is thought that there is a small relative marriage in Van Kalesi Höyüğü society in terms of sacrum anomalies. In addition, these anomalies can be caused by maternal malnutrition and exposure to environmental influences. Keywords : Van Kalesi Höyüğü, sacrum anomaly, sacrum Quantity of page : 88