Uygun radyolojik tetkik istemi için hastane bilgi sistemine entegre otomatik karar destek sistemi tasarımı
Automatic decision support system design has been integrated with hospital information system for the appropriate radiological examinations prompt
- Tez No: 563484
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ DİCLE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıp Bilişimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Uygunsuz radyolojik inceleme seçimi, başta kaynakların israfı ve hastaya verdiği zararlar olmak üzere çok sayıda olumsuzluğu içermektedir. Son yıllarda, gerek kanıta dayalı tıp perspektifinin geliştirilmiş olması, gerekse artan inceleme seçeneklerinden en uygun olanına karar vermede oluşturulmaya başlanan rehberler, bu olumsuzluğu gidermeyi amaçlamaktadır. Bu birikimin, günlük tıp uygulamalarına girebilmesi ise elektronik hasta kayıtları ile entegre karar destek yazılımlarının geliştirilmesine bağlıdır. Son yıllarda bu yönde çalışmaların hız kazandığı görülmektedir. Çalışmamızda işleyen bir hastane bilgi sisteminde, nefrolojik hastalıklar grubunda American College of Radiology(ACR) tarafından geliştirilmiş 5 klinik duruma ait tetkik önerilerinin, klinisyenin tetkik isteme sürecinde otomatik olarak yararlanabileceği bir karar destek sistemi oluşturuldu. Yazılım Toad For Oracle veri tabanı kullanılarak, Microsoft Visual Studio yazılım ortamında, C# programlama dilinde geliştirildi. Anahtar Kelimeler :Tıp Bilişimi, Elektronik Hasta Kaydı, Karar Destek Sistemi, Radyolojik Tetkik İstemi Uygunluğu
Özet (Çeviri)
The selection of inappropriate radiological examinations involves numerous negativities, particularly the waste of resources and the damage to the patient.. In recent years, both the evidencebased medicine perspective has been developed and the guidelines, which have been started to be formed in the most appropriate decision-making options, aim to eliminate this negativity. The ability of this accumulation to be used in daily medical practice depends on the development of electronic patient records and integrated decision support software. In recent years, studies have been accelerating in this direction. In our study, a decision support system was developed in a hospital information system that could be used automatically by the clinician in the process of requesting an examination in 5 nephrological diseases group. In addition, the study has been integrated with hospital information system. The software was developed in the C # programming language in the Microsoft Visual Studio software environment, using the Toad For Oracle database. Key Words :Medical Informatics, Electronic Health Records, Decision Support Ssytem, Radiologic Examinations Prompt