Bakıma muhtaç engelli bireylere yönelik özel bakım merkezlerinde çalışan bakım verenlerin (Bakıcı personelin) bakım veren yükünü etkileyen etmenler
Caregiver burden in special care centers for people with disabilities
- Tez No: 563492
- Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT IŞIKHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmetler, İşletme, Social Services, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmanın amacı; engelli bireylere hizmet vermekte olan özel bakım merkezlerinde çalışan bakım personelinin bakım verme yükünü etkileyen etmenlerin incelenmesidir. Çalışmaya Kayseri ilinde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'na bağlı hizmet veren ve kapasiteleri 360, 165, 145, 145 ve 130 olan 5 adet özel bakım merkezinde çalışan 254 bakım veren birey iştirak etmiştir. Araştırma verileri anket kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde SPSS 24.0 paket programı kullanılmıştır. Çalışma sonucunda katılımcılarda“hafif”düzeyde bakım verme yükü bulunduğu belirlenmiştir. Katılımcıların bakım verme yükü düzeyleri; bakım veren ve bakım verilen bireylerin sosyo-demografik özellikleri ile bakım verme hakkındaki düşüncelerine göre karşılaştırılmış, istatiksel olarak anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Ulaşılan sonuçlar çerçevesinde karar vericiler ve araştırmacılar için bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate investigate the factors affecting the caregiving burden of the caregiver working in the special care centers serving the disabled individuals. 254 caregivers working in 5 private care centers with capacities of 360, 165, 145, 145 and 130 participated in the study. Research data were collected using a questionnaire. SPSS 24.0 package program was used to analyze the data. As a result of the study, caregiving burden levels of the participants were determined as“Light”.