Residential energy efficiency: Turkish case
Konutta enerji etkinliği: Türkiye örneği
- Tez No: 563496
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP AŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Enerji, Economics, Energy
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmada, stokastik sınır analizi yöntemi ile Türkiye konut sektörüne ilişkin elektrik talebinin 2008-2015 yılları için analiz edilmesi, illerin konutta elektrik tüketimlerine ilişkin etkinlik düzeylerinin belirlenmesi ve bu etkinlik düzeylerinin işaret ettiği etkinsizliğin nedenlerinin ortaya koyulması hedeflenmiştir. Ampirik sonuçlar, gelir düzeyi ile nüfus yoğunluğu artışının ve müstakil konutlarda yaşamanın elektrik tüketimi artışına neden olduğunu göstermektedir. Öte yandan, hanehalkı büyüklüğü arttıkça konutta kişi başına elektrik tüketimi azalmaktadır. Sonuçlar, genel olarak Türkiye'de ısınma ve soğutma amacı ile konutlarda elektrik kullanılmadığını gösterse de, gelir düzeyi yüksek illerin soğutma amaçlı elektrik tüketimine yönelmekte olduğu görülmektedir. Tahmin edilen etkinlik rakamlarına göre, ülkenin 8 yıllık etkinlik ortalaması yaklaşık 0,83'tür. Bu rakam, 2008-2015 döneminde Türkiye'de konutlarda aynı çıktıyı elde edebilmek için %17 daha az elektrik kullanılabileceğini göstermektedir. Bir başka deyişle, söz konusu zaman aralığında hanehalkları, elektrik tüketiminde yaklaşık %17 düzeyinde bir tasarruf potansiyeline sahiptir. Diğer taraftan, etkinsizliğin nedenlerini de açıklamayı amaçlayan çalışma sonuçlarına göre, kadınların eğitim düzeyi ile evli çift sayısının artması bir ilde elektrik tüketiminde etkinliğin artmasına katkı sağlamaktadır. Öte yandan, deniz kıyısında konumlanmış iller ile kayıp-kaçak elektrik tüketiminin fazla olduğu illerde elektrik kullanımının daha etkinsiz olduğu sonucuna varılmıştır. Ayrıca, illerin konutta etkinsiz elektrik kullanımlarında zamanla bir iyileşmenin olmadığı görülmektedir. Bu durum, özellikle 2007 sonrasında birçok sektör için benimsenen etkinlik politikalarının, konutta istenilen sonuca ulaşamadığına işaret etmektedir. Bu çalışma, il bazında sınır analizi yöntemi ile konutta elektrik tüketimini ve etkinliğini inceleyen ilk çalışma olması yönüyle, bundan sonra yapılacak bölgesel gelişme ve enerji etkinliği çalışmalarına ışık tutabilecek niteliktedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze residential electricity demand of Turkey between 2008 and 2015, provide relative efficiency scores of provinces in electricity use and reveal the determinants of (in)efficiency through stochastic frontier approach. Empirical results indicate that having higher income, inhabiting in densely populated provinces and living at detached houses result in increasing electricity consumption at the residential sector. On the other hand, as household size increases, electricity consumption per capita decreases. The findings also point out that Turkish households do not use electricity for the purpose of heating and cooling in general. Nonetheless, prosperous provinces use electricity for cooling at high temperatures. Based on the estimated efficiency scores, 8-year mean energy efficiency of Turkey is found to be approximately 0.83. This suggests that on average Turkey could have used 17% less electricity to produce the same amount of energy services between 2008 and 2015. In other words, Turkish households have an average electricity saving potential of 17% in the study period. The results of the inefficiency effects equation suggest that being well-educated of women and being married have a positive impact on improving residential efficiency. On the other hand, provinces located in the coastal area and those with higher loss-illegal electricity use rates are more inefficient in electricity use. Furthermore, the findings of the study imply that inefficient use of electricity at the residential sector has not declined over time. This can be evaluated such that the efficiency policies implemented by the authorities after 2007 did not have a significant impact on improving efficiency in residential electricity use. Since our study is the first one that analyzes electricity consumption and efficiency at the provincial level based on frontier analysis, it can shed light on the consecutive studies of regional development and energy efficiency.