İsteğe bağlı yasal gebelik tahliyesi olgularında gebelik tahliyesinin cinsel işlevler ve duygu durum değişiklikleri üzerindeki etkisinin araştırılması
Analysis of the effects of voluntary termination of pregnancy for medical reasons on female sexual functions and on mood disorders
- Tez No: 563497
- Danışmanlar: PROF. DR. BERNA DİLBAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET Amaç: Yasal veya yasal olmayan yollarla gerçekleşen isteğe bağlı gebelik tahliyesi çoğu zaman karşılanmamış aile planlaması ihtiyacının bir sonucudur. Büyük çoğunluğu gelişmekte olan ülkelerde gerçekleşmektedir ve yasal olmayan yollarla gerçekleştirilen gebelik tahliyesi çoğu zaman yüksek oranlarda maternal mortalite ve morbidite ile ilişkilidir. İsteğe bağlı gebelik tahliyesi sonrasında çiftlerde sık karşılaşılan duygusal sorunların suçluluk duygusu, sonraki gebeliklerin kötü sonuçlanacağı düşüncesi, ilişkilerinde ve cinsel yaşamlarında güven duygusu eksikliği ve bozulmuş kişilik algısı olduğu görülmüştür. İsteğe bağlı düşük ile ilişkili duygusal ve cinsel sorunlar aile ve toplum sağlığı açısından son derece önemli olduğu halde çoğu zaman göz ardı edilmektedir. Çalışmamızın amacı, tıbbi gerekçeler nedeniyle gerçekleştirilen gebelik tahliyesi olgularında ve tıbbi gerekçeler olmaksızın gerçekleştirilen isteğe bağlı yasal gebelik tahliyesi olgularında duygu durum değişikliklerinin (anksiyete ve depresyon) ve cinsel işlev bozukluklarının ne sıklıkta ortaya çıktığını araştırmak ve her iki grup arasında bulguların şiddeti açısından fark olup olmadığını değerlendirmektir. Materyal-Metod: Bu çalışma 2011 yılında temmuz ve ağustos aylarında T.C.S.B Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne başvuran hastalar arasında yapılmıştır. Çalışma grubunu, Aile Planlaması Polikliniği'ne yasal gebelik tahliyesi istemiyle başvuran, 10 hafta ve altında gebeliği olan 50 olgu oluşturmuştur. Aynı tarihlerde Erken Gebelik Servisi'ne tıbbi gerekçelerle (abortus insipiens, inkomplet abortus, fetal anomali, gebelikte teratojen ilaç kullanımı) yatırılan ve gebelik tahliyesi yapılan 50 olgu da kontrol grubunu oluşturmuştur. Çalışma grubundaki olgulardan biri 3. ay kontrolüne gelmediğinden çalışmadan çıkarılmıştır. Her iki grup arasında cinsel işlevler ve duygu-durum değişiklikleri (anksiyete ve depresyon) açısından fark olup olmadığı Glombok Rust Cinsel Doyum Ölçeği (GRCDÖ), Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) ve Hastane Anksiyete Depresyon Ölçeği (HAD) kullanılarak araştırıldı. Hastalardan işlemden önce cinsel işlevlerini değerlendiren GRCDÖ'yü ve duygu durum değişikliklerini değerlendiren HAD ve BDÖ'yi doldurmaları istendi. Hastalar işlemden 3 ay sonra kontrole çağırılarak tekrar GRCDÖ, HAD ve BDÖ'yi doldurmaları istendi. İşlem öncesinde ve 3.ayda elde edilen veriler grup içi ve gruplar arası karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışma grubunda ve kontrol grubunda gebelik tahliyesi sonrasında GRCDÖ'den alınan puanlarda artış oldu. Her iki grup için puanlardaki artış cinsel işlevlerdeki kötüleşmeye işaret etmekteydi ve istatistiksel olarak anlamlı idi (p=0.000, p=0.016).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: Induced abortion most of which occurs in developing countries is generally a result of unmet need for contraception. Induced abortions' contribution to maternal mortality and morbidity is critical when it is performed under unsafe conditions or illegal circumstances. In addition to its maternal mortality and biologic morbidity, it has also psychologic and sexual aspects which are generally ignored. However after an abortion; women experience a wide variety of feelings over time, including, for some, sadness and grieving, guiltiness, sinfulness, pessimism about next pregnancies, disturbed self-perception and lose of confidence in their intimate relationships. The aim of our study is to determine the effect of induced abortion on mood and anxiety disorders and female sexualality. Material-Method: In this study patients who administered Etlik Zübeyde Hanım Women's Health Teaching and Research Hospital in july and august 2011. The study group is composed of 50 patients who administered family planning outpatient clinic for legal termination of pregnancy under 10 th week of gestation and the control group is composed of 50 patients whose pregnancies are terminated because of medical reasons such as abortus imminens, abortus incipiens, incomplete abortion, fetal abnormality and teratogenic drug use in pregnancy. One of the patients in study group is omitted since she did not come to the 3rd month control. The groups are compaired for mood disorders (depression and anxiety) and female sexual functions, sequentially by using Beck Depression Scale (BDS), Hospital Anxiety Depression Scale (HAD) and Golombok Rust Inventory of Sexual Satisfaction (GRISS). Patients in both groups are kindly requested to fill the questionaires before and three months after the induced abortion. The data obtained before and three months after the procedure are compared in each group and between the groups. Results: Both in study and control groups the the scores of patients from GRISS increased significantly, which means worsening in female sexual functions (p=0.000, p=0.016).