Vantilatörlerin performanslarının ölçümüne yönelik test standının uluslararası standartlara uygun olarak tasarlanması
  1. Tez No: 56351
  2. Yazar: ÖZGÜR ŞENER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERALP ÖZİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu tezde ilk olarak üretilen sınai tip vantilatörlerin sınıflandırılması yapılmış, vantilatör Üretimi için önemli olan hız üçgenleri ile ilgili bilgiler verilmiştir. Vantilatörlerin ölçümleriyle ilgili olarak, debi ve basıncın önemi açıklanmıştır. Ayrıca vantilatörde gürültü sorunu giderilmesi konusu üzerinde durulmuş ve vantilatör seçiminin genel ilkeleri anlatılmıştır. Vantilatör performansını belirleyici ulusal ve uluslar arası standartlar araştırılarak bu veriler ışığında Türkiye'de üretilen vantilatörlere yönelik çok amaçlı bir test standı tasarlanmıştır. Tasarlanan test standının amacı, hem üreticiye hem de tüketiciye vantilatörlerin bütün özellikleri hakkında doğru bilgi sunarak yarar sağlamaktır. -îi-
Özet (Çeviri)
SUMMARY Industrial type fans and their classification is made and velocity triangle concept is introduced for improved per formance analysis of fans. The importance of flow rate and pressure on the fan performance is explained. In addition, the noise problem occuring in fans and the principles of fan selection topics are taken up in detail. Turkish and most international standarts on fan per formance and testing are reviewed and a multi-purpose modular fan test stand is designed which is in conformance with most, it not all, existing international standards. The principle objective of designing such a test stand is to provide to both the manufacturer and the customer the correct information on the performance of a fan in question. -Ill-