Dermatofibrom ve dermatofibrosarkoma protuberans ayrımında immunohistokimyasal olarak CD34 ve D2-40'ın rolü
The Role of CD34 and D2-40 in the differentiation of dermatofibroma and dermatofibrosarcoma protuberans
- Tez No: 563507
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE TUNAKAN ÖZTOP
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Dermatofibroma (DF) benign bir fibrohistiyositik tümörken dermatofibrosarkom protuberans (DFSP) orta derecede malign potansiyele sahiptir. CD34, bu tümörlerin ayırt edilmesinde en yaygın kullanılan antikordur. Çeşitli çalışmalar D2-40 ekspresyon oranlarını DFSP'lerde % 0-50 ve DF'lerde% 86-100 olarak göstermiştir. Bu çalışmada amacımız, DF ve DFSP'lerde CD34 ve D2-40 ekspresyonunu ve bu lezyonların ayırıcı tanısında D2-40'ın olası kullanımını belirlemektir. Bu, 30 DF ve 15 DFSP vakasının hücresel pleomorfizm, nükleer atipi ve nekrozun yanı sıra epidermal değişiklikler, bir transmisyon bölgesi (Grenz zonu), yumuşak dokuların infiltrasyonu, infiltrasyon paterni ve histolojik alt tiplerin varlığı açısından yeniden değerlendirilen retrospektif bir çalışmadır. Seçilen parafin bloklarına D2-40 ve CD 34 antikorları ile manuel immünohistokimya prosedürü uygulandı. DF ve DFSP vakalarında ortalama yaş 37.36 ve 42.86 yıldı. DF'ler ve DFSP'ler için ortalama çap sırasıyla 0.9 ve 5.03 cm idi. Cinsiyet, lokalizasyon ve lezyon çapı arasında anlamlı bir ilişki vardı. DF ve DFSP'lerde CD34 ve D2-40 pozitifliği arasında anlamlı bir fark bulundu.CD34 pozitifliği olan DF'lerde ek immünohistokimyasal belirteçler gerekebilir. Elde ettiğimiz sonuçlar, bu markerın problemli vakalarda yardımcı rol oynadığını gösterdi.
Özet (Çeviri)
Dermatofibroma (DF) is a benign fibrohistiocytic tumor whereas dermatofibrosarcoma protuberans (DFSP) has intermediate malignant potential. CD34 is the most commonly used antibody in differentiating these tumors. Various studies have stated the rates of D2-40 expression as 0-50% in DFSPs and 86-100% in DFs. Our aim in this study was to determine the expression of CD34 and D2-40 in DFs and DFSPs and the possible use of D2-40 in the differential diagnosis of these lesions.This is a retrospective study including 30 DF and 15 DFSP cases which were reevaluated for epidermal changes, the presence of a transmission zone (Grenz zone), infiltration of soft tissues, infiltration pattern and histologic subtypes in addition to cellular pleomorphism, nuclear atypia, and necrosis. A manual immunohistochemistry procedure was performed with D2-40 and CD 34 antibodies using a representative paraffin block.The average age was 37.36 and 42.86 years in the DF and DFSP cases. The average diameter was 0.9 and 5.03 cm, respectively, for the DFs and DFSPs. There was a significant correlation between the two entities for sex, localization and diameter of the lesion. A significant difference was found between the positivity of CD34 and D2-40 in DFs and DFSPs. Additional immunohistochemical markers may be needed in DFs with CD34 positivity. Our results showed the additional helpful role of this marker in problematic cases.