Yumuşak doku tümörlerinde LY6E ve LY6K gen ekspresyon düzeylerinin belirlenmesi ve bu düzeylerin tümör agresivitesi ile korelasyonunun araştırılması
Determination of LY6E and LY6K gene expression levels in soft tissue tumors and investigation of the correlation of these levels with tumor aggressiveness
  1. Tez No: 735410
  2. Yazar: ÇİĞDEM YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OLÇAY KANDEMİR, DOÇ. DR. TUBA DİLAY KÖKENEK ÜNAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Yumuşak doku tümörleri nadir görülen heterojen bir tümör grubu olup tüm kanserlerin %1'ini oluşturmaktadır. Son yıllarda kansere bakışımız hematolojik ve solid malignitelerde kanser kök hücrelerinin keşfi ile oldukça farklılık kazanmıştır. Yumuşak doku tümörlerinde henüz bu konuda yeteri kadar araştırma yapılmamış olmakla birlikte kanser kök hücresi benzeri hücrelerin varlığı gösterilmiştir. Biz de bu çalışmada faredeki homoloğu bir kök hücre belirteci olan Ly6 gen ailesinden Ly6E ve Ly6K genlerinin yumuşak doku tümörlerindeki ekspresyonunu değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Tıbbi Patoloji Bölümü'nde 2017-2021 yılları arasında yumuşak doku tümörü tanısı almış ve eksizyonu yapılmış, yaşları 20 ila 80 arasında değişen 45 hasta dahil edildi. Çalışmada benign yumuşak doku tümörleri olarak dermatofibrom ve leimoyom tanılı; malign yumuşak doku tümörü olarak da leimyosarkom, pleomorfik sarkom ve sinovyal sarkom tanılı hastalar bulunmaktaydı. Hastaların uygun parafin blokları belirlenip kesitler alınarak deparafinize edildi, total RNA izolasyonu ve cDNA eldesi yapıldı. Ly6E, Ly6K ve kontrol olarak seçilen B-actin genleri için hazırlanmış primerler kullanılarak PCR ile gen ekspresyon düzeyleri belirlendi. Sonuçlar klinikopatolojik parametreler ile karşılaştırıldı. Bulgular: Tüm gruplar birlikte değerlendirildiğinde; Ly6E gen ekspresyonunun kontrol grubuna göre, benign ve malign tümör grubunda istatistiksel anlamlı arttığı bulundu. Ly6K geni ise benign ve malign grupta ekspresyon artışı göstermekle birlikte istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı. Ly6E gen ekspresyon düzeyinin leiomyosarkomlarda, kontrol grubu ve leiomyom grubuna göre istatistiksel açıdan anlamlı belirgin artış gösterdiği bulundu. Sinovyal sarkom ve pleomorfik sarkomların yer aldığı grupta ise Ly6E ekspresyonunun kontrol grubuna göre artış gösterdiği ancak anlamlı olmadığı görülmüştür. Dermatofibromlarda ise normale göre daha yüksek ekspresyon görülmesine rağmen anlamlı bulunmadı. Ly6K gen ekspresyon düzeyinin düz kas kökenli malign tümörlerde kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı artışı bulundu. Ly6K ekspresyon düzeylerinde diğer tümör grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı. Sonuç: Çalışmamız sonucunda Ly6E ve Ly6K'nın insan yumuşak doku tümörlerindeki ekspresyonları literatürde ilk defa ortaya konuldu. Özellikle diferansiasyonu belirgin malign yumuşak doku tümörlerinde söz konusu belirteçlerin yüksekliği tespit edildi. Yumuşak doku tümörlerinde tümörün agresivitesi ile Ly6E ve Ly6K'nın ilişkili olduğunu ve bu nedenle bu belirteçlerin kilinik çalışmalara yol gösterici olabileceğini düşündük. Ayrıca güncel çalışmalar ışığında bu moleküllerin birer tedavi hedefi olma potansiyelleri de bulunmaktadır. Bu nedenle yapılacak daha kapsamlı çalışmalar ile Ly6E ve Ly6K gen ekspresyonunun yumuşak doku tümörlerindeki ve tedavideki önemi daha iyi anlaşılacak olup çalışmamız bu alandaki çalışmalara öncülük ederek literatüre önemli bir katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Aim: Soft tissue tumors are a rare heterogeneous group of tumors and constitute 1% of all cancers. In recent years, cancer research has gained a different point of view with the discovery of cancer stem cells in hematological and solid malignancies. Despite of limited studies in soft tissue tumors, the presence of cancer stem cell-like cells has been demonstrated. In this study, we aimed to evaluate the expression of Ly6E and Ly6K genes from the Ly6 gene family, which is a homologous stem cell marker in mice, in soft tissue tumors. Materials and Methods: The study was performed with forty-five patients, aged between 20 and 80, who were diagnosed with soft tissue tumors between 2017 and 2021 at Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Oncology Health Application and Research Center Medical Pathology Department. In the study, there were patients diagnosed with dermatofibroma and leiomyoma as benign soft tissue tumors and patients diagnosed with leiomyosarcoma, pleomorphic sarcoma and synovial sarcoma as malignant soft tissue tumors. After selection of appropriate paraffin blocks sections were taken and deparaffinized, total RNA isolation and cDNA were obtained. Ly6E and Ly6K gene expression levels were determined by PCR and the results were compared. Results: When all groups are evaluated together; there was a statistically significant increase in Ly6E gene expression in the benign and malignant tumor groups compared to the control group. The Ly6K gene, on the other hand, showed an increase in expression in the benign and malignant groups, but it was statistically insignificant. Especially in leimyosarcomas, there was a statistically significant increase of Ly6E gene expression. In the group including synovial sarcoma and pleomorphic sarcomas, it was observed that Ly6E expression increased compared to the control group, but it was not significant. A statistically significant increase in Ly6K gene expression level was found in malignant tumors originating from smooth muscle compared to the control group. There was no statistically significant difference between other tumor groups in Ly6K expression levels. Conclusion: The expressions of Ly6E and Ly6K in human soft tissue tumors were discussed for the first time in the literature. Especially in well-differentiated malignant soft tissue tumors, the aforementioned markers were found to be elevated. We think that tumor aggressiveness is related with Ly6E and Ly6K in soft tissue tumors, and therefore, these markers may guide to clinical studies. Recent studies have also showed that these molecules might have the potential of being therapeutic target. Therefore, with further more comprehensive studies, the importance of Ly6E and Ly6K genes in cancer development and their potential roles in the therapy in soft tissue tumors will be better understood, and our study will lead other studies in this area and make an important contribution to the literature.