Attitudes of prospective English language teachers towards learning materials focusing on gender sensitivity
İngilizce öğretmeni adaylarının cinsiyete duyarlı öğretim materyallerine tutumları
  1. Tez No: 563533
  2. Yazar: MELİKE AYŞE TÜRKMENOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL DALOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Bu calışma İngilizce öğretmeni adaylarının cinsiyete duyarlı materyallere karşı tutumlarını, ve aynı zamanda bu tür materyalleri kendi derslerinde kullanmaya karşı tutumlarını araştırmayı amaçlamaktadır. Türkiye'de bir devlet üniversitesinde eğitim gören altmış dört son sınıf öğrencisi bu nitel durum çalışmasına katılmışlardır. Veri, yazılı anket, grup tartışmalarının ses kayıtları, ve yarı yapılandırılmış görüşmeler aracılığıyla toplanmıştır. Pozitif, nötr, ya da negatif olarak kategorize edilen sonuçlar, katılımcıların tutumlarının çeşitli sebepleri olduğunu gösterdi. Bu öğretmenlerin pozitif tutumlarının en çok tekrarlanan sebepleri; bu konu ile farkındalık yaratmak ve bu konunun makul olduğuydu. Yanıtların küçük bir kısmı katılımcıların cinsiyete duyarlı materyallere nötr tutumu olduğunu gösterdi, bu, katılımcıların kişisel kaygılarına ve konunun dikkat gerektirmesine bağlıydı. Negatif tutumları genel olarak konunun tartışmalı olmasındandı. Katılımcıların cinsiyete duyarlı materyalleri kullanmaya olan pozitif tutumlarının genel olaral konunun gerçekliğine ve onların önyargıları yıkmak istemelerine bağlı olduğu görüldü. Katılımcıların nötr tutumu, öğrenciler, toplumsal farklar, ve çalıştıkları kurumlar gibi faktörlere bağlıydı. Son olarak, negatif tutumları daha çok konuya karşı direnç göstermeleri ve konunun öğrenciler için uygun olmamasından dolayıydı. Katılımcılar tarafından cinsiyete duyarlı materyallerin kullanılabileceği uygun kitle, çevre, ve bağlam açısından öneriler verildi. Sonuç olarak görüldü ki, zor olsa bile bu tür materyaller derslerde kullanılabilir ancak gerekli önlemlerin alınması, ve materyallerin kitlelere uygun bir şekilde adapte edilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to explore the attitudes prospective English language teachers have towards gender sensitive learning materials, and their attitudes towards using such materials in their own teaching. Sixty four senior students studying at a public university in Turkey participated in this qualitative case study. Data were gathered through a written questionnaire, audio-recordings of group discussions, and semi-structured interviews. Categorized for being positive, neutral, or negative, the results indicated that there are a variety of reasons for the participants' attitudes. The most repeated reasons for their positive attitude towards gender sensitive learning materials was raising awareness through the topic and the topic being acceptable. Some of the responses showed that the participants had a neutral attitude towards such materials which were due to participants' personal concerns and the topic requiring caution. Their negative attitude was mainly due to the controversy of the topic. The participants' positive attitude towards using gender sensitive materials was mainly due to the authenticity of the topic, and their desire to demolish bias. Their neutral attitude was dependent on students, institution and societal differences. Finally, their negative attitude was due to the reluctance towards the topic and because the topic was found to be inappropriate for learners. Suggestions were made by the participants on the appropriate audience, environment, and context which gender sensitive materials can be used in. Although it may be difficult, such materials can be used in teaching as long as precautions are taken and the materials are adapted according to the audience.