Tarihsel süreçte kozadan ipeğe yolculuk ve çağdaş uyarlamalar
Journey to cocoon and silk in historical process and contemporary adaptations
- Tez No: 563547
- Danışmanlar: PROF. DR. ESİN SARIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Clothing Industry, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Tasarım Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Koza, doğal bir lif kaynağı olmasından dolayı geçmişten günümüze kadar tüm dünya çapında büyük öneme sahiptir. Kozadan ipeğe kadar olan tarihsel yolculuğu içinde, geçmişte uygulanan teknikleri çözümleyerek tüm aşamalarının incelenmesini, doğal yetiştirme ve uygulama yöntemlerini, malzemenin ipek salgıladıktan sonra iplik olana kadar geçirdiği evreleri ve lifin elde ediliş yöntemlerine kadar olan süreci kapsamaktadır. Dünyada kullanım alanlarına göre dokuma yöntemleri, kullanım alanlarını irdeleyen süreci anlatmak, koza yetiştirme yöreleri ve kaybolmaya yüz tutmuş ipekçiliği tekrar canlandırıp tekstil liflerinin üretiminin arttırılması amaçlanmıştır. İpeğin, iplik ile dokuma ile geçen zaman içindeki; terbiye sistemleri, boyama ve dokumada kullanılması anlatılmış ve görsellerle desteklenmiştir. İpeği canlandırmak, halkı teşvik amaçlı çalışmalar ile çağdaş uyarlamalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Cocoon has a great importance worlwide from past to present, because it is one of the natural source of fiber. In the historical journey of the cocoon up to silk, analyzing the techniques applied in the past, natural cultivation and application methods, phases of the material after the silk is secreted until the yarn and covers the process from fiber to procurement methods. Weaving methods according to the usage areas in the world, explaining the process of use,cocoon cultivation districts and it is aimed to increase the production of textile fibers by revitalizing the areas of cocoon cultivation and disappearance of silk-like silk. Finishing processes of the cocoon during the time of the weaving with the yarn, using on dying and weaving have been expained and backed by visuals. By reviving the silk, some contemporary adaptations programmes have been applied to be able to encourage the people under the name of the public incentives.