Endülüs'te yetişen Müslüman bilim adamları ve bilim dünyasına katkıları
Growing scientists Muslims in Andalusian and contributions to science world
- Tez No: 563546
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA EĞİLMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 233
Özet
Târık b. Ziyad komutasındaki İslam ordularının 711 tarihinde Endülüs'ü fethiyle İslâm tarihinde yeni bir devir başlamıştır. Müslümanlar ilk defa yoğun bir yabancı nüfusun bulunduğu bir yere yerleştiler. Kısa sürede hâkimiyeti sağlayan Emevî yöneticileri“Endülüs Emevî Devleti”ni kurdular. Bu devlet kendine özgü özellikleriyle diğer İslâm Devletleri arasında farklılığını göstermiştir. Siyasî otoritenin yanı sıra, güçlü bir kültür ve medeniyet ortaya koyarak İslâm sancağını Avrupa'da başarıyla dalgalandırmışlardır. Kurtuba (Córdoba), Gırnâta (Granada), Tuleytula (Toledo), İşbîliye (Sevilla), Belensiye (Valencia), Mâleka (Málaga) gibi şehirleri birer bilim-kültür merkezi hâline getirdiler. Bu merkezlerde başlayan bilim-kültür faaliyetleri sonucunda, çok sayıda bilim adamını yetiştirdiler. Yetişen bu bilim adamları, başta Ortaçağ olmak üzere günümüze kadar uzanan bilim dünyasını derinden etkilediler. Özellikle Avrupa'da Rönesans, Reform ve Coğrafi Keşifleri başlamasına katkı sağlayarak dünya tarihinin çehresinin değişmesinde etkili oldular. Bu tezde dünya biliminin gelişmesinde mihenk taşı olan Endülüs'te yetişen Müslüman bilim adamları ve bilime neler kazandırdıkları ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
Under the command of Târık b. Ziyad, a new era has started in the history of Islam with the conquest of Andalusia by the Islamic armies in 711. For the first time, Muslims settled in a place where there was a large foreign population. The Umayyad rulers who established dominance in a short time established Andalusian Umayyad State Kısa. This state has shown its distinctiveness among the other Islamic States. In addition to political authority, they have successfully waved the banner of Islam in Europe with a strong culture and civilization. The cities of Cordoba (Córdoba), Gırnâta (Granada), Tuleytula (Toledo), İşbîliye (Sevilla), Belensiye (Valencia) and Mâleka (Málaga) became cities of science and culture. As a result of the science-culture activities that started in these centers, they trained many scientists. These scientists were deeply influenced by the scientific world, which dates back to the present, especially in the Middle Ages. Particularly influential in changing the face of world history by contributing to the start of Renaissance, Reform and Geographical Explorations in Europe. In this thesis, Muslims scientists who were raised in the Andalusian, which is a touchstone in the development of world science, and what they brought to science will be discussed.