Örgütsel algı ve örgütsel algı yönetimi
Organizational perception and organizational perception management
- Tez No: 563548
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CANDİDE ULUDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
İçinde bulunduğumuz bilgi, teknoloji ve iletişim çağının getirdikleriyle birlikte örgütlerin birbiriyle olan rekabeti de hızla değişmektedir. Ve bu hızlı değişimle birlikte algı yönetimi kavramı da envanterimize girmiştir. Örgütler tarafından etkin bir iletişim kurarak hedef kitleye ulaşmak ve hedef kitle ile duygusal bir bağ kurmak, algı yönetimi için bir zorunluluk haline gelmiştir. Bu kapsamda; hedef kitlenin zihinlerinde inşa ettikleri örgüt algısını yönetmek için imaj yönetimi, itibar yönetimi ve kimlik yönetimi kavramlarına odaklanmak gerekliliği de ortaya çıkmıştır. Bu çalışmada, örgüt, iletişim, algı ve algı yönetimi kavramları üzerinde durulmuş, imaj yönetimi, itibar yönetimi ve kimlik yönetimi kavramları incelenmeye çalışılmıştır. Bununla birlikte çalışanlar açısından öğütlerine ilişkin algıları, yapılan anket çalışmasıyla ölçülmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The competitive between the organizations is changing rapidly with the information, tecnology and communication age. And with this rapid change, the concept of perception management has entered into our literature. It has become a necessity for perception management by establishing an effective communication by the organizations and achieving the target audience and establishing an emotional connection with the target audience. In this context; the need to focus on image management, reputation management and identity management concepts has emerged in order to manage the perception of the organizations they have built in the minds of the target audience. In this study, the concepts of organization, communication, perception and perception management are emphasized and the concepts of image management, reputation management and identity management have been studied. In addition, the perceptions of the employees about their counsels have been tried to be measured by a survey.