Okul yöneticilerinden ilkokul müdürlerinin yenilik yönetimi yeterliliklerine ilişkin öğretmen algıları: İstanbul ili Beykoz ilçesi örneği
Teacher's perception on innovation management of primary school administrators: The case of Beykoz district in İstanbul
- Tez No: 563551
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALTUĞ OCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Örgütsel Değişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Teknoloji her gün gelişmekte ve her sektörde olduğu gibi eğitim sektörüne de yeni imkanlar kazandırmaktadır. Bu imkanlardan yararlanabilen eğitim kurumları, öğrencilerine daha modern ve yenilikçi eğitim olanakları sunabilmektedir. Bu imkanları, halen görevde bulunan ilkokul müdürlerinin yönetmesi ve değerlendirebilmesi için yeniliklere açık ve yenilikleri yönetebilme özelliğine sahip olmaları gerekmektedir. Çalışmamızın literatür kısmının ilk bölümünde, yenilik kavramı, geçmişten günümüze yenilik, yeniliğin önemi, yenilik türleri, yenilik kaynakları ve yenilik yönetimi ile ilgili yapılan çalışmalara yer verilmiştir. Literatür kısmının ikinci bölümünde ise eğitim örgütlerinde yenilik kültürü oluşturma ve yönetimi konuları açıklanmıştır. Araştırma kısmında, İstanbul ili Beykoz ilçesinde ilkokullarda görev yapmakta olan okul müdürü, müdür yardımcısı, öğretmen ve okul aile birliği başkanından oluşan 188 kişi örneklem olarak alınmıştır. Verileri toplamak için anket yöntemi kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak da“Okullarda Yenilik Yönetimi Ölçeği”nden yararlanılmıştır. Analiz sonucunda elde edilen bulgulara göre; öğretmenlerin okulda yaptığı görevin, öğretmenlerin bulundukları okullarındaki toplam hizmet süresinin ve öğretmenlerin kıdeminin yenilik yönetimi açısından oldukça önemli olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Technology is being developed every day and brings new opportunities to the education sector as it is in every sector. Educational institutions, which can benefit from these opportunities, can offer their students more modern and innovative education opportunities. The current primary school principals should be open and have the ability to manage innovations, in order to manage and evaluate these facilities. In the first part of the literature section of our study, the concept of innovation, innovation from the past to the present, the importance of innovation, types of innovation, sources of innovation and innovation management have been mentioned. In the second part of the literature section, creating and managing innovation culture in educational organizations are explained. In the research section, 188 people in primary schools in Beykoz district of Istanbul, consisting of head of school, deputy director, teacher and head of family unity, were taken as sample.Survey method was used to collect data.“Innovation management scale in schools”was used as data collection tool. According to the results of the analysis; it was found that, the duty of teachers, their total experience in the schoolsand the seniority of the teachers were quite important in terms of innovation management.