Alternatif konaklama sektöründe hizmet kalitesinin müşteri memnuniyeti aracılığı ile müşteri sadakati üzerindeki rolü ve bir araştırma
A research: The role of service quality on customer loyalty mediated by customer satisfaction in alternative accommodation sector
- Tez No: 563561
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEVİN KARABIYIK YERDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu tez alternatif konaklama sektöründe hizmet kalitesini, müşteri memnuniyetini aracılığı ile müşteri sadakatine etkisini araştırıyor. Günümüzde Dünya'nın en turistik yerlerden biri olan İstanbul'da, konaklamalarından sonra ulaşılan 406 yabancı turiste online olarak anket uygulanmıştır. Sonuçlar, hizmet kalitesi, müşteri memnuniyeti ve müşteri sadakat arasındaki pozitif ilişkinin var olduğunu ve müşteri memnuniyetin hizmet kalitesi ile sadakat arasındaki ilişkiye kısmen aracılık ettiğini doğrulamaktadır. Ayrıca, araştırmanın sonuçlar bölümünde, alternatif konaklama sektöründeki yöneticilerin müşteri deneyimini artırarak, alternatif konaklama sektörüne ve destinasyonlara fayda sağlayacak şekilde geliştirmeleri için bazı öneriler sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the service quality in the alternative accommodation sector and its effect on customer loyalty mediated by customer satisfaction. Today, one of the world's most touristic place, in Istanbul, 406 foreign tourists reached through online survey after their accommodation. The results confirm that there is a positive relationship between service quality, customer satisfaction and customer loyalty, and that customer satisfaction partially mediates the relationship between service quality and loyalty. In addition, in the results section of the research, some suggestions are provided for the managers in the alternative accommodation sector to increase the customer experience and develop them to benefit the alternative accommodation sector and destinations.