Photochemical sterilization of Escherichia coli in drinking water
  1. Tez No: 56359
  2. Yazar: KLODYA VERT ARAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MİRAY BEKBÖLET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
İçme sularındaki EColi mikroorganizmaların, yarı iletkenlerden yararlanılarak fotokimyasal sterilizasyonu üzerinde çalışılmıştır. 10-5 hücre /mL. RCali ve yarı iletken Ti02 (n-tipi) süspansiyonu, 3x6 W Phillips TL ixl 25W Tungsram HgV ile ışıklandırıldığında sterilizasyonun 60 dakikada yeterli olduğu gözlenmiştir. Aynı düzenekte TİO2 bulunmadığında ve aynı düzenekte ışık kullanılmadığında canlı sayısında bir azalma görülmemiştir. Farklı TİO2 konsantrasyonları uygulandığında İmg/mL konsantrasyonu 3xöW Phillips TL düzeneği için 0.1-1.0 mg/mL konsantrasyonu lxl 25W Tungsram HgV düzeneği için en uygun olduğu saptanmıştır. Ayrıca, başlangıçta bulunan RCali konsantrasyonunun sterilizasyon süresi üzerinde etkili olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The semiconductor photocatalytic sterilization of ECali in drinking water was studied. The time course of viable ECoJJ cells when cell suspensions of 10^ cell/mL were subjected to irradiation of black light fluorescent lamps (3x6 W Phillips TL and lxi 25w Tungsram HgV) in the presence of TİO2 was found to be approximately 60 min for sterilization. A decrease in viable cell numbers was not observed neither under light irradiation when semiconductor powders were absent nor under the dark conditions when semiconductor powders present. Various TİO2 concentrations were applied and 1 mg/mL concentration for Experimental Set-up I with 3xd W Phillips TL, and 0.1-1.0 mg/mL concentration range for Experimental Set-up II with lxl 2 5W Tungsram HgV was found to be optimum although initial viable cell count was reported as, another effective factor.