Veriye dayalı tedarik zinciri yönetiminin tedarik zinciri yetenekleri üzerine etkisi
The effect of supply chain management supply chain management on supply chain capabilities
- Tez No: 563597
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİLAY KÖLEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Tedarik zinciri yönetimi işletmelerin tedarik faaliyetlerinde başarılı olabilmesi için anahtar rol oynamaktadır. Bu tez çalışmasında Çanakkale'de hizmet sektöründe yer alan otel işletmelerinin veriye dayalı tedarik zinciri yönetim başarılarının tedarik zinciri yetenekleri üzerindeki etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda araştırma modeli kurularak hipotezler oluşturulmuştur. Hipotezlerin test edilmesi amacıyla Çanakkale ilinde faaliyet gösteren otel işletmelerinde otel çalışanlarına toplam 392 tane anket uygulaması yapılmıştır. Elde edilen veriler SPSS paket program uygulaması ile öncelikle demografik değişkenlerin analizi, korelasyon analizi ve son olarakta t-testi regresyon analizi ile hipotezler test edilmiştir. Bulgulara bakıldığında veriye dayalı tedarik zinciri başarısının tedarik zinciri yeteneklerinin tamamına ve toplam tedarik zinciri yeteneği üzerinde pozitif yönde anlamlı bir etkisi olduğu tespit edilmiştir. Sonuç bölümünde literatürde yapılan çalışmalar ile bulgular karşılaştırılarak aktarılmıştır. Son olarakta hem otel işletme yöneticilerine hem de araştırmacılara öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Supply chain management plays a key role for businesses to be successful in procurement activities. In this thesis, it is aimed to investigate the effect of data-driven supply chain management achievements on the supply chain capabilities of hotel enterprises in the service sector in Çanakkale. For this purpose, hypothesis has been formed by establishing a research model. In order to test hypotheses, a total of 392 questionnaires were applied to hotel employees in hotels operating in Çanakkale. The data obtained were analyzed by using SPSS package program, firstly, demographic variables analysis, correlation analysis and finally t-test regression analysis and hypotheses were tested. Findings show that data-based supply chain success has a significant positive effect on supply chain capabilities and total supply chain capability. In the conclusion section, the results of the studies in the literature were compared and compared. Finally, recommendations were made to both hotel business managers and researchers.