Çinko kontaminasyonunun Lythrum salicaria L. gelişimi üzerine etkisi
Effect of zinc contamination on Lythrum salicaria L. growth
- Tez No: 563603
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NÜKET AKANIL BİNGÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışmada, Lythrum salicaria L. bitkisinin Zn ağır metalinin fitoremediasyonunda kullanılabilirliği araştırılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, L. salicaria fidelerinin en fazla Zn'yi biriktirdiği (12 098,33 mg/kg) Zn konsantrasyonunun 30 mg/L olduğu ve solüsyonlardaki çinko artışı ile nisbi kök uzaması, gövde uzaması ve taze ağırlık artışları arasında istatistiksel olarak negatif bir korelasyon olduğu tespit edilmiştir (r = -0,89; r = -0,93 ve r = -0,96, sırasıyla). Bitkinin en iyi gelişim gösterdiği 30 mg/L Zn içeren solüsyonun pH artışı ile fidelerin nisbi kök uzaması, gövde uzaması ve taze ağırlığı arasında istatistiki açıdan bir ilişki tespit edilmemiştir (r = 0,32; r = 0,16 ve r = 0,21, sırasıyla). L. salicaria fidelerinin Zn'yi en iyi pH 7'de akümüle ettiği bulunmuştur (13 893,5 mg/kg). Buna karşılık, bitkinin en iyi kök gelişiminin 30 mg Zn/L pH 6'da, en iyi gövde gelişiminin ve taze ağırlık artışının ise pH 7'de olduğu belirlenmiştir. Bitkinin çinkoyu en fazla biriktirdiği organları sırasıyla kök > gövde > yaprak iken, TF=0,15 ve BCF=1,14 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the usability of Lythrum salicaria L. in the phytoremediation of Zn heavy metal was investigated. According to the results, the zinc concentration (12 098,33 mg / kg) that L. salicaria seedlings accumulated the highest zinc amount was 30 mg/L and there was a statistically negative correlation between zinc increase in solutions and relative root elongation, stem elongation and fresh weight (r = -0,89; r = -0,93 ve r = -0,96, respectively). No statistically significant correlation was found between the pH increase of the solution containing 30 mg / L Zn where the plant showed the best growth and the relative root elongation, stem elongation and fresh weight of the seedlings (r = 0,32; r = 0,16 ve r = 0,21, respectively). It was found that L. salicaria seedlings accumulated the maximum zinc at pH 7 (13 893.5 mg/kg). In contrast, the best relative root elongation of the plant was found in 30 mg Zn / L at pH 6 and the best relative stem elongation and fresh weight increase was found at pH 7. While the organs where the plant accumulated the maximum zinc were root> stem> leaf, respectively, TF = 0.15 and BCF = 1.14 were calculated.