İş değerlerinin örgütsel bağlılık üzerindeki etkisi: Konaklama işletmelerinde Türk ve gürcü çalışanların karşılaştırılması
The influence of work values on organizational commitment: Comparison of Turkish and georgian employees in hospitality industry
- Tez No: 563604
- Danışmanlar: PROF. DR. TANER ACUNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Örgütsel bağlılık çalışanların örgütle ilişkisi ile şekillenen bir davranıştır. Bireylerin örgüte bağlılıkları birçok faktörden etkilenmektedir. Örgütsel bağlılığı etkileyen faktörlerden bir tanesi de iş değerleridir. Çalışanların işle ilgili değerleri ile örgütün değerlerinin birbirini tamamladığında çalışanlar o örgütte kalmak isteyecektir. Bu çalışmanın temel amacı iş değerlerinin çalışanların örgütsel bağlılık düzeyleri üzerindeki etkisinin araştırılmasıdır. Ayrıca Türk ve Gürcü çalışanların bu doğrultusunda karşılaştırılması bu araştırmanın diğer bir amacıdır. Bu çalışma kapsamında iş değerleri;“araçsal-destekleyici iş değerleri”,“araçsal-maddi iş değerleri”,“içsel iş değerleri”,“sosyal-özgeci iş değerleri”ve“saygınlığa ilişkin iş değerleri”alt boyutları ile ele alınmıştır. Örgütsel bağlılık ise“duygusal bağlılık”,“devam bağlılık”ve“normatif bağlılık”alt boyutları ile incelenmiştir. Trabzon ve Batum illerinde turizm sektöründe çalışan toplam 391 katılımcıyla gerçekleştirilen araştırmada anket aracıyla veriler toplanmış olup, analiz SPSS program ile yapılmıştır. Araştırma sonucunda örgütsel bağlılık çalışanların işle ilgili sahip oldukları çeşitli değerlerden etkilemektedir. Ayrıca Türk çalışanların iş değerlerin alt boyutları olan araçsal-destekleyici iş değerler, araçsal-maddi iş değerler, içsel iş değerler, sosyal-özgeci iş değerleri ve saygınlığa ilişkin iş değerlerinin bağımlı değişken olan örgütsel bağlılık üzerinde istatistiksel açıdan modelin bir bütün olarak anlamlı olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The organizational commitment is an act that is shaped by the relationship of the employees with the organization. The commitment of the individuals to the organization is influenced by several factors. One of the factors that influence the organizational commitment is the work values. When the values of the employees related to work and the organization's values complete each other, then the employees shall wish to remain at that organization. The main purpose of this study is to research about the influence of work values on the organizational commitment levels of the employees. Also, the comparision of Turkish and Georgian employees in this respect is another purpose of this research. Within the scope of this study, the work values have been handled with sub-dimensions“extrinsic-supprtive work values”,“extrinsic-material work values”,“intrinsic work values”,“social-altruistic work values”and“prestige work values”. And organizational commitment has been investigated with the sub-dimensions“emotional commitment”,“continuance commitment”and“normative commitment”. At the research realized with participation of totally 391 employees working at tourism sectors in Trabzon and Batumi, the data has been collected via questionnaire and the analysis has been made by the program SPSS. As a result of the research, it is seen that the work values are influential on the organizational commitment levels and there is difference between the Turkish and the Georgian employees in this respect. The main purpose of this study is to research about the influence of work values on the organizational commitment levels of the employees. Also, the comparision of Turkish and Georgian employees in this respect is another purpose of this research. Within the scope of this study, the work values have been handled with sub-dimensions“extrinsic-supprtive work values”,“extrinsic-material work values”,“intrinsic work values”,“social-altruistic work values”and“prestige work values”. And organizational commitment has been investigated with the sub-dimensions“emotional commitment”,“continuance commitment”and“normative commitment”. At the research realized with participation of totally 391 employees working at tourism sectors in Trabzon and Batumi, the data has been collected via questionnaire and the analysis has been made by the program SPSS. As a result of the research, it is seen that the work values are influential on the organizational commitment levels and there is difference between the Turkish and the Georgian employees in this respect. Whereas the work values cannot influence the organizational commitment levels of the Georgian employees, the organizational commitment levels of the Turkish employees are influenced by the work values.