İş tatmin düzeyi ile performans ilişkisi: Otellerin mutfak çalışanları üzerine bir araştırma
The relationship between job satisfaction and performance: A studyon hotel kitchen staff
  1. Tez No: 973081
  2. Yazar: ÖMER FARUK KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLSER YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
Özet
Tatmin bir kişinin istek ve beklentilerinin sonucuna ulaşma durumunda hissettiği doyum düzeyi anlamına gelmektedir. Kişinin beklenti ve isteklerinin gerçekleşmemesi durumunda ise tatminsizlik oluşmaktadır Tatmin ve tatminsizlik durumu kendimize, sosyal ve iş çevremize olan tutumlarımızı olumlu ve olumsuz şekilde etkilemektedir. İş tatmini, işgörenlerin işlerinde hissettikleri memnuniyet ya da memnuniyetsizlik durumudur. İşgören işinde tatmin buluyor ise örgütüne bağlılık ve örgütsel yurttaşlık göstermektedir. Aksi durumda işine ve iş örgütüne karşı soğuyabilmekte ve ilgisini kaybedebilmektedir. İş tatmini, örgütlerde iş gücü kaynağının etkin yönetimi konusunda önem arz etmektedir. İnsan kaynakları çalışmaları kapsamında işgörenlerin tatmin duygularının arttırılmasının performanslarını etkileyebildiği belirtilmektedir. Gastronomi ve gastronomi turizmi, bu alanda gerçekleştirilen gastronomik kültür değerlerini tanımaya yönelik etkinlikler, TV programları, eğitim olanakları ve sosyal medya etkisiyle dünya çapında önemini arttırmaktadır. Bu kapsamda gastronomi turizminin hem gelişmesine hem da etkin tanıtılmasında en önemli rollerden bir tanesi de konaklama işletmeleridir. Konaklama işletmelerinin beşeri kaynaklarının; hizmetin özellikleri olan işgücü ağırlıklı bir sektör olması, eş zamanlı tüketim, depolanamama vb. özellikleriyle çok iyi yönetilmesi gerekliliğini ortaya koymaktadır. Buradan hareketle yapılan tez çalışmasında gastronomi alanının yapı taşlarını oluşturan mutfak çalışanlarının iş tatminleri ve performansları ele alınmaktadır. Araştırmada otel mutfak çalışanlarının demografik özelliklerini, iş tatmini ve performans düzeylerini belirlemek, bu değişkenler arasında ilişki olup olmadığını ve ilişki düzeylerini ölçmek amaçlanmıştır. Çalışma aynı zamanda iş tatminine ve tatminsizliğine sebep olan durumları ortaya koymayı hedeflemektedir. Bu amaçla Adana ve Mersin bölgesinde faaliyette bulunan 4 ve 5 yıldızlı otel işletmelerinde çalışan mutfak personelleri üzerinde bir çalışma anket tekniğiyle bir çalışma yürütülmüştür. Çalışmaya 79 kadın 121 erkek mutfak çalışanı katılmıştır. Çalışanların 84'ü aşçı, 10'u baş aşçı, 45'i stajyer, 13'ü mutfak komiliği gibi çeşitli mutfak görevlerini yürütmektedir. Çalışma, iş tatmini ile çalışan performansı arasında anlamlı bir ilişki olduğunu ortaya koymuştur. Mutfak personelinin iş performansının hem içsel hem de dışsal tatminden etkilendiği, yalnızca dışsal tatminin bağlamsal performansı etkilediği görülmüştür. Ayrıca, dışsal tatminin otel mutfak personeli arasında verimsiz davranışları azaltmada etkili olduğu sonucuna varılmıştır. Mutfak personelinin performans algıları ile hizmet süreleri arasında anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Bu fark, bağlamsal performans algılarında belirgindir. Analizler, daha uzun süredir görev yapan çalışanların daha yüksek bağlamsal performansa sahip olduklarını ortaya koymuştur. 5 yıldızlı otellerdeki mutfak personellerinin daha yüksek iş tatmini ve performans düzeylerine sahip olduğu tespit edilmiştir. Bu çalışmanın, otel mutfak çalışanlarının iş tatmini ve performansı arasındaki ilişkiyi demografik özellikleriyle birlikte inceleyerek literatüre ve sektöre katkı sağlaması öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Satisfaction refers to the level of satisfaction a person feels when their wishes and expectations are achieved. Dissatisfaction occurs when a person's expectations and desires are not met. Satisfaction and dissatisfaction positively and negatively affect our attitudes towards ourselves, our social and work environments. Job satisfaction is the state of satisfaction or dissatisfaction that employees feel with their jobs. If an employee finds satisfaction in their job, they demonstrate commitment to their organization and organizational citizenship. Otherwise, they may become alienated from their job and lose interest in their work. Job satisfaction is important for the effective management of workforce resources in organizations. Within the scope of human resources studies, it is stated that increasing employees' feelings of satisfaction can affect their performance. Gastronomy and gastronomic tourism are gaining importance worldwide with events aimed at getting to know gastronomic cultural values, TV programs, training opportunities, and the influence of social media. In this context, accommodation establishments play a key role in both the development and effective promotion of gastronomic tourism. The human resources of accommodation establishments; The fact that the service is a labor-intensive sector, with its characteristics such as simultaneous consumption and lack of storage, reveals the need for very good management. Based on this, this thesis examines the job satisfaction and performance of kitchen workers, who are the cornerstones of the field of gastronomy. The study aimed to determine the demographic characteristics, job satisfaction and performance levels of hotel kitchen workers, and to determine whether there is a relationship between these variables and to measure the levels of the relationship. The study also aims to reveal the conditions that cause job satisfaction and dissatisfaction. For this purpose, a survey was conducted among kitchen staff working in 4- and 5-star hotels operating in Adana and Mersin. 79 female and 121 male kitchen workers participated in the study. Of the employees, 84 perform various kitchen duties such as cooks, 10 head chefs, 45 interns, and 13 kitchen busboys. The study revealed a significant relationship between job satisfaction and employee performance. It was observed that kitchen staff's job performance was influenced by both intrinsic and extrinsic satisfaction, with only extrinsic satisfaction influencing contextual performance. Furthermore, it was concluded that extrinsic satisfaction was effective in reducing unproductive behaviors among hotel kitchen staff. A significant difference was found between kitchen staff's perceptions of performance and their length of service. This difference was evident in perceptions of contextual performance. Analysis revealed that employees with longer tenure had higher contextual performance. Kitchen staff in 5-star hotels were found to have higher job satisfaction and performance levels. This study is expected to contribute to the literature and the sector by examining the relationship between job satisfaction and performance of hotel kitchen workers along with their demographic characteristics.