Atmosferik kirletici gaz ve parçacıkların ölçüm ve analizi
Measurement and analysis of the gases and particles of atmospheric pollutants
- Tez No: 56361
 - Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜRCAN ORALTAY
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
 - Yıl: 1996
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Marmara Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada, Kaynarca-Pendik bölgesi atmosferindeki kirleticiler ve kaynakları araştırılmıştır. Kaynarca- Pendik bölgesindeki hava kirliliğinin kaynakları ve bunların yağmur suyundaki etkileri toplanan yağmur suyu ve aerosol örnekleri ile 1993 Kasım - 1995 Kasım periyodu içerisinde incelenmiştir. Yağmur örneklerinin uzun periyod içerisinde incelenmesi bize yaş birikim (asit yağmuru) hakkında bilgi vermesi ve doğal kirleticilerin karekteristik özelliklerini tanımamıza yardımcı olmasından dolayı çok önemlidir. Bu periyod süresince toplam 78 yağmur suyu örneği toplanmıştır. Önemli katyonların (Na+, Mg2+, Ca2+ ve K+) konsantrasyonları atomik absorpsiyon spektrometresi (AAS) ; önemli anyonların (Cl“, F~, NOa”ve SO42") konsantrasyonları iyon kromotografi; NH4+ konsantrasyonu ise spektrometrik metotla ölçülmüştür. Ayrıca yağmur suyu örneklerinin pH ve 25°C'deki elektrik iletkenlik değerleri de ölçülmüştür. Kaynarca-Pendik bölgesindeki toplanan yağmur sularının ortalama pH değeri 5.58 olarak bulunmuştur. Sülfat, Nitrat, Kalsiyum, Potasyum, Sodyum, Klor, Flor, Magnezyum ve Amonyum iyonlarının ortalama konsantrasyon değerleri ise sırasıyla 305.92, 31.62, 290.0, 9.87, 69.36, 90.97, 30.3, 23.11, 40.69 ueq/l olarak bulunmuştur. Kaynarca-Pendik bölgesinde yüksek miktarda sülfat (S042_) iyonunun bulunması atmosfere bol miktarda bırakılan kükürt dioksit (S02) ten kaynaklanmaktadır. Ayrıca yüksek miktarda Ca2+ iyonu da bulunmuştur. Bu ise yağmur örneklerinin pH değerinin yüksek bulunmasına sebep olmaktadır. Temiz bir havada yağmur suyunun pH değeri 5.4-5.6 arasında değişmektedir. Bu ise atmosferde bulunan C02' in yağmur sularında çözünerek karbonik asit meydanagetirmesinden kaynaklanmaktadır. Ama kirlenmiş bölgeler yağmur sularının pH değerini azaltmaktadırlar. Toplam Asılı Parçacıklar (TAP) ise filtreler üzerinde toplanarak Tarama Elektron Mikroprobuyla (TEM) analizleri yapılmıştır. Yağışlı günlerde havada S02 ve TAP konsantrasyonlarının genelde sınır değerler altında seyrettiği gözlenmiştir. Yağış içindeki kirleticilerin mevsimsel değerleri düzenli takip edilmektedir. Korelasyon katsayıları, deniz ve toprağa göre zenginleşme faktörlerine bakılmak suretiyle atmosferik kirleticilerin kaynakları tayin edilmiş: Na+ ve Cl~ iyonlarının deniz kaynaklı, Ca2+ iyonunun ise toprak kaynaklı olduğu Mg2+ ve K+ kaynağının tam olarak belli olmadığı ve NO3- ve S042~ iyonlarının ise antropojenik kaynaklardan atılan emisyonlardan geldiği sonucuna varılmıştır. II
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, we investigated atmosferic pollutants and the sources of atmosferic pollutants in Kaynarca- Pendik region. The sources of air pollution in Kaynarca- Pendik and the effect of these sources on rainwater composition were studied by collecting rainwater and aerosol samples for the period November 1993-November 1995. Investigation of precipitation chemistry over longer periods gives very important information on the wet deposition of the pollutants (acid rain) and helps to characterize the ambient pollutants through the scavening processes. In this period 78 rainwater samples were collected. Concentrations of the main cations ( Na+, Mg2+, Ca2+ and K+) were determined by atomic absorption spectrophotometer (AAS) and main anions (Cl~, F~, N03~ and S042~) were determined by ion chromatography and NH4+ was determined by spectrophotometric methods. pH and conductivity at the 25 °C rain water samples were also measured. The average pH of the rainwater in Kaynarca-Pendik region was found to be 5.58. Average ion concentrations of Sulphate, Nitrate, Calcium, Potassium, Sodium, Clor, Flor, Magnessium and Ammonium were 305.92, 31.62, 290.0, 9.87, 69.36, 90.97, 30.3, 23.11, 40.69 ueq/1 respectively. Although it is not surprising to have such high concentrations of sulphate in Kaynarca-Pendik, which has a high loading of S02 in the atmosphere, high concentration of Ca2+ was also found. However, this concentration can explain the high pH observed in rain samples. In a clean atmosphere, the pH of rainwater is usually around 5.4-5.6, owing to carbonate buffer as a IIIusually around 5.4-5.6, owing to carbonate buffer as a result of CO2 dissolved in rain droplets. But in pollutant areas, the addition of acid causing subtances to the rain lowers the pH. Total Suspended Particles (TSP) were collected on filters and investigated by Scanning Electron Microprope (SEM). S02 and TSP concentrations were found to be at their minimum concentration during rainy days. The changes in the composition of precipitation are being investigated seasonaly. The origin of the atmospheric pollutants are decided from correlation coefficients, enrichment factors to sea water and crustal as a result of this study: The ions Na+, CI“ are of marine origin, The ion Ca2+ originates from the alkaline soil dust Origin of the Mg2+, and K+ are not defined and S042”and N03~ originate from antrophogenic emisssions from urban areas. IV