Süleymaniye Kütüphanesi Pertev Paşa Koleksiyonu'nda bulunan Osmanlı Dönemi ciltleri
Ottoman Period book bindings found at Pertev Pasha Collection in Süleymaniye Library
  1. Tez No: 563632
  2. Yazar: AYNUR ÖZSAĞLAM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HACER KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Sanat Tarihi, Crafts, Art History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 279
Özet
“Süleymaniye Kütüphanesi Pertev Paşa Koleksiyonu'nda Bulunan Osmanlı Dönemi Ciltleri”adlı tezimizde Osmanlı dönemi cilt sanatının tarihsel gelişimi incelenmiş olup, bu ciltlerin; malzeme, teknik, tasarım ve süsleme kompozisyonları ayrıntılı olarak incelenerek, Osmanlı dönemi ciltlerinin sanat değeri açısından değerlendirilmesi yapılmıştır. Beş ana bölümden oluşan tezimizin Birinci bölümde,“Giriş”ana başlığı altında;“Konunun Tanımı, Amacı ve Sınırları”,“Yöntem”ve“Konuyla İlgili Yayınlar”ele alınmıştır. İkinci bölümde,“Türk Cilt Sanatı”başlığında“Cildin Tanımı ve Tarihçesi”,“Cilt Yapımında Kullanılan Malzemeler”,“Cilt Yapımında Kullanılan Aletler”,“Cildin Bölümleri”ve“Cildin Çeşitleri”anlatılmıştır. Üçüncü bölüm,“Süleymaniye Kütüphanesi Pertev Paşa Koleksiyonu'nda Bulunan Osmanlı Dönemi Ciltleri”başlığı altında ele alınan katalog bölümüdür. Bu bölümde Pertev Paşa koleksiyonunda yer alan 64 adet eserin cildi ayrıntılı olarak tanıtılmış, incelediğimiz ciltler farklı kütüphanelerdeki benzerleriyle karşılaştırılarak üslûp özellikleri belirtilmiş, tarihi bilinmeyenler yaklaşık olarak tarihlendirilmiştir. Dördüncü bölüm,“Değerlendirme”başlığı altında, ciltler malzeme, teknik ve süsleme kompozisyonları bakımından değerlendirilmiştir. Bu bölümde, katalogda yer alan Osmanlı dönemi ciltlerinin kronolojik olarak yüzyıllara göre gösterdiği gelişimin ve değişim değerlendirilmiştir. Beşinci bölüm,“Sonuç”bölümüdür. Burada "Süleymaniye Kütüphanesi Pertev Paşa Koleksiyonu'ndaki ciltlerin sanat değerleri, motif ve teknik özellikleri ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis on“Ottoman Period Book Bindings found at Pertev Pasha Collection in Süleymaniye Library”the historical development of Ottoman binding art is examined, this bindings; materials, techniques, design and adornment compositions were examined in detail and Ottoman bindings have been evaluated in terms of art value. In the first chapter of thesis which consists of five main chapters, under the main title of“Introduction”; the Definition of the Subject, the Purpose and Limits of the Subject“, ”Method“ and Related Publications”have been examined. The title of“Turkish Binding Art”; have been described in two chapter“Definition and History of Binding”,“Binding Materials”,“Tools used in Binding production”,“Chapter of Binding”and“Binding Types”. In three chapter,“Ottoman Period Book Bindings found at Pertev Pasha Collection in Süleymaniye Library”consists of the catalog. In this chapter, the bindings of 64 works of Pertev Pasha collection are introduced in detail and the bindings we examined have been compared with the similar ones in different libraries and stylistic features have been noted and historical unknowns have been dated approximately. The title of“Evaluate”have been described in four chapter, bindings have been evaluated in terms of material, technique and ornamental compositions. In this chapter, the chronological development and changes of Ottoman volumes in the catalog according to centuries are evaluated. The title of“Conclusion”have been described in five chapter, in this chapter“Ottoman Period Book Bindings found at Pertev Pasha Collection in Süleymaniye Library”artistic values, motifs and technical features have been tried to be revealed.