Okul öncesi öğretmenlerin iletişim becerileri ve empatik eğilimlerinin farklı değişkenler açısından incelenmesi
Examinig preschool teachers' communication skills and empathic tendencies in terms of different variables
  1. Tez No: 563651
  2. Yazar: ŞEBNEM ACAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYSEL ÇAĞDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Ev Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışmanın amacı,“Okul öncesi eğitim öğretmenlerinin iletişim becerileri ve empatik eğilimleri çeşitli değişkenlere [medeni durumları, ebeveyn olma durumları, hizmet süreleri, sınıftaki çocuk sayısı, çalışma durumları (tam gün/ yarım gün), iletişim konulu seminere/konferansa katılma durumlarına] göre farklılık göstermekte midir?”ve“Okul öncesi eğitim öğretmenlerinin iletişim becerileri ve empatik eğilimleri arasında bir ilişki var mıdır?”sorularına cevap aramaktır. Araştırmanın çalışma grubunu Konya'da resmi kurumlarda görev yapan 423 okul öncesi eğitim kurumu öğretmeni oluşturmuştur. Çalışmada veri toplama aracı olarak 'Öğretmen-Çocuk İletişim Ölçeği' (Erbay, Ömeroğlu ve Çağdaş, 2012) ve 'Empatik Eğilim Ölçeği' (Dökmen, 1988) kullanılmıştır. Araştırma sonucunda okul öncesi eğitim öğretmenlerinin Öğretmen-Çocuk İletişim Ölçeği puan ortalamaları ile“hizmet süresi ve seminer/konferansa katılma”değişkenleri arasında anlamlı farklılığa rastlanmazken“medeni durum, ebeveyn olma durumu, sınıftaki çocuk sayısı ve çalışma durumu (tam gün/yarım gün)”değişkenleri arasında anlamlı farklılık saptanmıştır. Öğretmenlerin Empatik Eğilim Ölçeği puan ortalamaları ile“ebeveyn olma durumu ve hizmet süresi”değişkeni arasında anlamlı farklılığa rastlanmazken“medeni durum, sınıftaki çocuk sayısı, çalışma durumu (tam gün/yarım gün) ve seminere-konferansa katılma”değişkenleri arasında anlamlı farklılık saptanmıştır. Ayrıca okul öncesi eğitim öğretmenlerinin iletişim becerileri ve empatik eğilimleri incelendiğinde orta derecede pozitif bir ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to find answers to the“Do the communication skills and empathic tendencies of preschool teachers differ according to various variables [marital status, parental status, length of service time, number of children in class, working status (full day / half day), participation in a communication seminar / conference?]”and“Is there a relationship between the communication skills and empathic tendencies of pre-school teachers?”questions. The study group of the research consisted of 423 pre-school teachers working in public institutions in Konya. As a data collection tool 'Teacher-Child Communication Scale' (Erbay, Ömeroğlu and Çağdaş, 2012) and 'Empathic Tendency Scale' (Dökmen, 1988) were used. Research results show that while there was no significant difference between the mean scores of the Teacher-Child Communication Scale and the variables of“service time and participation in seminars / conferences”of pre-school teachers, significant differences were found between“marital status, parental status, number of children in the classroom and working status (full-day / half-day)”. While there was no significant difference between the mean scores of Empathic Tendency Scale of teachers and“parenting status and length of service time”variable, significant differences were found between“marital status, number of children in the class, working status (full-day / half-day) and participation in a seminar-conference”. In addition, when the communication skills and empathic tendencies of pre-school teachers were examined, it was found that there was a moderate positive relationship.