Tefsirin mahiyeti üzerine: Muhammed et-Tâhir İbn Aşûr'un müdevven bir ilim olarak tefsire yaklaşımı
On the nature of tafsir: The approach of Muhammed al-Tahir İbn Ashur to ilm al-tafsir as a systematic science
  1. Tez No: 563727
  2. Yazar: MAHMUT AYYILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECMETTİN GÖKKIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 363
Özet
Bu çalışmanın temel gayesi, klasik dönemde İslami ilimlerin genişlemesiyle ortaya çıkan ve modern dönemde daha da derinleşerek içinden çıkılmaz bir hal alan tefsir ilminin mahiyetine dair problemlere İbn Âşûr'un ileri sürdüğü çözüm önerileri üzerinden açıklık getirmektir. Tefsir ilminin mahiyetiyle ilgili problemleri konu alan bu çalışma giriş, iki ana bölüm ve sonuç olmak üzere dört bölümden teşekkül etmektedir. Girişte araştırmanın konusu, kapsamı, amacı, yöntemi ve çalışmanın konusunu ilgilendiren literatür hakkında genel bilgiler verilmektedir. Birinci bölümünde et-Tahrîr ve't-tenvîr tefsirinin mukaddimelerinden hareketle İbn Âşûr'un Kur'ân'ın mahiyetine dair görüşleri analiz edilmektedir. İkinci bölümde tefsir ilminin mahiyetini belirleyen tanım, mevzu, istimdâd (yararlandığı ilimler) gibi konular hakkında tanımlamalar ve değerlendirmeler yapılmaktadır. İbn Âşûr'un tefsir ilminin meşruiyeti ile ilgili görüşleri ve tefsir ilmini tahsil etmek isteyenlerin öncelikle bilmesi gereken konular bu bölümde ele alınan diğer başlıklardır. Sonuç bölümünde ise tefsir ilminin mahiyeti ile ilişkili sorunlara İbn Âşûr'un ortaya koyduğu çözüm önerileri ve son değerlendirmeler maddeler halinde sıralanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to shade light on the problems the science of Tafsir which emerged with the expansion of Islamic sciences in the classical period and became even deeper in the modern age through the solutions proposed by Ibn Ashur. This thesis, which deals with the problems related to the essence of Tafsir, consists of four chapters: Introduction, two main chapters and conclusion. In the introduction, general information is given about the subject, scope, aim, literature review, method and sources of the research. In the first part, Ibn Ashur's explanations about the nature of the Qur'an are discussed in the light of the sacred commentaries of al-Tahrir wa'l-Tanwir. In the second part some evaluations are carried out related to the subjects such as the definition which determines the nature of Tafsir, the themes of Tafsir, and the sciences from which Tafsir is benefited. The opinions of Ibn Ashur about the legitimacy of Tafsir, and the subjects which are necessary to be learnt for the beginners who want to study at this field are the other titles mentioned in this part. In the conclusion part, Ibn Ashur's solution proposals and final evaluations about the nature of Tafsir are specified.