Bulgarca ve Türkçe atasözleri, deyim ve kalıp ifadelerin kültürel benzerlik ve farklılıklarının karşılaştırılıp incelenmesi
Analysis and comparison of Bulgarian and Turkish proverbs, idioms and phrases in terms of cultural similarities and differences
  1. Tez No: 563728
  2. Yazar: BURCU TARI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA SİBEL BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Balkan Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Atasözleri, deyimler ve kalıp ifadeler bir milletin dil ile var oluşunu simgelerler. Bu çalışmada, tarihsel süreçleri yüzlerce yıla dayanan ve bu süre zarfında beş yüz yıl bilfiil birlikte yaşamış olan iki toplumun, Bulgar ve Türk toplumunun, atasözleri, deyimleri ve kalıp ifadeleri mukayeseli olarak incelenmiştir. Aynı durumlar için kullandıkları atasözleri, deyimler ve kalıp ifadeler belirlenerek bunların karşılaştırmaları yapılmış; kültürel benzerlikleri ve farklılıkları, birbirleri ile olan etkileşimleri, tarihsel süreçleri, zihinsel öncelikleri, kültürel değerleri, kendilerine özgü terimleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Proverbs, idioms and phrases symbolize the existence of a nation through language. This study provides a comparative analysis of the proverbs, idioms and phrases of the Turkish and Bulgarian nations, which are two nations both having histories dating back to centuries ago and actually coexisted during this period. The proverbs, idioms and phrases of the two nations used for the same cases were identified and compared analyzing their cultural similarity and differences, interaction with each other, historical processes, priorities, and cultural values as well as the terms specific to them.