Türkiye ekonomisi'nde uygulanan maliye politikaları ve mali çarpan 2002-2016 dönemi
Fiscal policies in Turkish economy and fiscal multiplier 2002-2016 period
  1. Tez No: 563737
  2. Yazar: NAGİHAN DEMET YAVUZ BAHADIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM TOKATLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada öncelikli amaç son dönemlerde dünyada ve Türkiye'de maliye politikalarında ortaya çıkan değişiklikleri ve mali çarpan kavramını incelemektir. Çalışmanın ilk bölümünde maliye politikasının temel hedefleri ve araçları hakkında Klasik, Keynesyen ve Neo-Klasik iktisat yaklaşımlarının görüşlerine değinilmektedir. İkinci bölümde, maliye politikası çarpanına yönelik son dönemlerde değişen yaklaşımlara yer verilmiş ve mali çarpanın hesaplanması için geliştirilen metotlar hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde Türkiye ekonomisindeki maliye politikaları 1923-1980, 1980-2002 ve 2002-2016 dönemleri için ayı bölümler halinde incelenmiş; sonrasında 2002-2016 yılları için mevcut metotlara alternatif olarak sunulan Kova Yaklaşımı kullanılarak Türkiye ekonomisinde mali çarpanın büyüklüğü hesaplanmıştır. Son bölümde ise bulgular değerlendirilerek Türkiye için yapılan diğer çalışmalarla benzer nitelikler taşıdığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the concepts of the fiscal policy and fiscal multiplier in the world economy and specifically in Turkey. In the first part of the study, the views of Classical, Keynesian and Neo-Classical approaches to fiscal policy are discussed. In the second part, the recent approaches to the fiscal policy multiplier and the methods developed for the calculation of the financial multiplier have been addressed. In the third part, fiscal policies in Turkish economy were examined for 1923-1980, 1980-2002 and 2002-2016 periods. Additionally, the size of fiscal multipliers in Turkish economy for the years 2002-2016 are calculated with the bucket approach. In the last chapter findings were evaluated and shown to have similar characteristics with other studies for Turkey.