Stabilize arıtma çamurlarının farklı tekstürlü topraklara farklı dozlarda uygulanmasının sulama açısından önemli toprak özelliklerine etkisi
The effect of applying different doses of stabilized sewage sludge on different texture soils on important soil properties in terms of irrigation
- Tez No: 563738
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜSTÜN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Tarım topraklarının sürdürülebilir yönetiminde, pratik ve çevreci yaklaşımlarla toprakların organik madde içeriklerinin artırılması önemlidir. Bu kapsamda organik maddece zengin atık materyallerin tarım alanlarında kullanımı giderek yaygınlaşmaktadır. Bu çalışmada, Erzurum Biyolojik Arıtma Tesisi stabilize arıtma çamurlarının, farklı bünyeli (kumlu tın, tın, kil) bölge topraklarına farklı dozlarda (0, 30, 60, 90, 120 t/ha) uygulanmasının toprakların kimyasal, fiziksel ve hidrolik özelliklerine etkisi araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is important to increase the organic matter content of soil with practical and environmentalist approaches in the sustainable management of agricultural soils. In this context, the use of waste materials rich in organic matter in agricultural areas is becoming increasingly widespread. The effect of applying different doses (0, 30, 60, 90, 120 t/ha) of stabilized sewage sludge from Erzurum Biological Treatment Plant on the chemical, physical and hydraulic properties of soils with different textures (sandy loam, loam, clay) have been examined in this study.