Tıkayıcı uyku apne sendromlu hastalarda müller manevrası ile uyku endoskopisi bulgularının vote skalasına göre karşılaştırılması
Comparison of drug-induced sleep endoscopy and müller's maneuver in diagnosing obstructive sleep apnea using a vote classification system
  1. Tez No: 563745
  2. Yazar: YAKUP YEGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMİL HAKAN KAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: TUAS, havayolu kollapsına bağlı olarak tekrarlayan apne ataklarıyla seyreden, sonucunda nöro-davranışsal ve kardiyak komplikasyonlara neden olan, günümüzde de sıklığı giderek artmakta olan bir hastalıktır. Horlama ve solunum fonksiyonları sırasında farklı derecelerde kollabe olabilen ÜSY yapıları, TUAS hastalarında daha şiddetli kollapsa maruz kalmaktadır. Tedavi modalitesinin belirlenmesinde en önemli basamaklardan biri, kollapsın hangi seviyede var olduğunu ortaya koymaktır. Bu çalışmada tıkayıcı uyku apnesi olan hastaların ÜSY'lerindeki obstrüksiyon seviyelerini tespit etmek için kullanılan endoskopik muayene yöntemlerinden Müller manevrası ve uyku endoskopisi uygulaması karşılaştırıldı. HASTALAR VE YÖNTEM: Horlama ve tıkayıcı uyku apnesi şikayeti nedeniyle polikliniğine başvuran, ve TUAS tanısı alan 63 hasta (52 erkek, 11 kadın; ort.yaş 48,5; aralık 30-66) çalışmaya alındı. Hastalara Müller manevrası ve uyku endoskopisi yapıldı. Hastaların ÜSY'larındaki olası obstrüksiyon seviyeleri VOTE skalası kullanılarak derecelendirildi. İki uygulamanın sonuçları kappa uyum testi kullanılarak karşılaştırıldı. BULGULAR: Her iki yöntem arasında yumuşak damak anterior-posterior (%73), lateral (%92,1) ve sirküler (%74,6) konfigürasyonlarda ve orofarenks lateral konfigürasyonda (%58,7) istatiksel olarak anlamlı uyum saptandı. Dil kökü (%23,8) ve epiglot anterior posterior (%42,9) konfigürasyonda ise istatiksel olarak anlamlı uyum yoktu. Epiglot lateral konfigürasyonda (%87,3) anlamlı uyum saptanmış olsa da bu konfigürasyonda tıkanıklık saptanan hasta sayısının yetersiz olması nedeniyle daha fazla hasta sayısına ulaşmış çalışmalarla desteklenmelidir. SONUÇ: Bu iki yöntem arasında ÜSY' nin VOTE sınıflamasına göre velum ve orofarenks düzeyinde ki obstrüksiyonun tespit edilmesinde uyum varken, dil kökü ve epiglot düzeyinde uyum olmadığı saptandı. Obstrüksiyonun lokalizasyonu, derecesi ve kollaps paterninin tespit edilmesinde uyku endoskopisinin Müller manevrasından daha yararlı olduğu ve değerlendirme aşamasında VOTE sınıflamasının oldukça kullanışlı, tutarlı ve yeterli olduğu görüldü. ANAHTAR KELİMELER: Tıkayıcı uyku apnesi, Müller manevrası, uyku endoskopisi, VOTE skalası
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND OBJECTIVE: OSAS (obstructive sleep apnea syndrome) is a disease, that is becoming increasingly around the world recently, which is characterized by recurrent apnea episodes ,the result of which lead to neuro-behavioral and cardiac compliacations contingent on severe airway collapse. Collapsing of upper airway structures are presented severe degree at the time of snoring and breathing determined more in patients with OSAS than normal. The most important step in treatment is to determine the obstructive site in patient with OSAS. The aim of this study was to compare drug- induced sleep endoscopy(DISE) against Müller maneuver to determine the obstructive site in patient with OSAS. PATIENTS AND METHODS: 63 patients(52 male, 11 female; mean age:48,5 age range:30-66) which presented with snoring and obstructive sleep apnea were included in the study. All of whom underwent DISE and Müller maneuver. Airway obstruction site in patients with OSAS was determined by using VOTE scala. The results of two procedures were compared statistically by using Cohen's kappa statistic test . RESULTS: There was a statistically significant correlation in two procedures on anterior-posterior(%73), lateral(%92,1) and sirculer(%74,6) configurasion for velum, and lateral configuration (%58,7) for oropharyx. There was no statistically significant correlation in two procedures on anterior- posterior configuration for tongue-base(%23,8) and epiglottis(%42,9). Although there was statistically significant correlation in two procedures on lateral confıguration for epiglottis, it must be advocated by recent study in the future because of demonstrating in fewer patients with OSAS. CONCLUSION: In this study, the significant correlation was observed between two procedures for velum and oropharynx although there was no statistically significant correlation for tongue-base and epiglottis. DISE was more useful than Müller maneuver to identify obstrictive site, pattern and degree of obstructions and VOTE classification was quite practical,consistent and adequate for evaluation step. KEYWORDS: obstructive sleep apnea,Müller maneuver, sleep endoscopy, VOTE clasification